Microsoft skruer op for brugen af reklamer – først Outlook og nu app-butikken

Flere reklamer kan være på vej til Microsoft Store, så udviklere får større mulighed for at nå ud til kunderne. Det sker kort tid efter nyheden om, at Outlook-brugere vil modtage flere annoncer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

(Rettet: Det er kun den gratis version af Outlook, der er tale om.)

Microsoft vil i den kommende tid begynde at teste annoncer i techgigantens app-butik Microsoft Store.

Det skriver mediet Winbuzzer.

Reklamerne vil komme til at minde om Google Play og Apples App Store.

Annoncerne vil så vidt muligt blive skræddersyet til den enkelte brugers profil baseret på søgninger og interesser.

Microsoft meddelte tilbage i foråret, at der ville blive åbnet for muligheden, og nu begynder det for alvor.

Det er kun udviklere, der har offentliggjort indhold i Microsoft Store, som kan sætte annoncer ind i app-butikken, så der vil ikke komme reklamer for andre typer af indhold end udviklernes produkter.

"En udvikler af en app, der laver musik, vil for eksempel være i stand til at oprette en annoncekampagne for at få deres app frem for et publikum, der kan lide musik eller kan lide at lave musik,” meddeler Microsoft og fortsætter:

”I de kommende måneder vil udviklere være i stand til at oprette annoncekampagner i Microsoft Store ved hjælp af Microsoft Advertising."

Også Outlook

Så sent som i sidste måned kom det ligeledes frem, at Microsoft vil eskalere antallet af reklamer i den gratis version af Outlook for Android og iPhone-brugere.

Ifølge det amerikanske tech-medie The Verge har Microsoft gennem længere tid lagt annoncer ind i den indbakke, der hedder ”andet” som primært består af nyhedsbreve og lignende.

Men The Verge skriver, at Microsoft nu også er begyndt at ruller annoncer ud for folk, der anvender den samlede indbakke.

Betalende Microsoft 365 eller Office 365-abonneter slipper dog.

Brugerne har således kunne undgå annoncerne ved at vælge at få deres mails serveret i den samlede indbakke.

Men The Verge skriver, at Microsoft nu også er begyndt at ruller annoncer ud for folk, der anvender den samlede indbakke.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job