Microsoft skruer op for brugen af reklamer – først Outlook og nu app-butikken

Flere reklamer kan være på vej til Microsoft Store, så udviklere får større mulighed for at nå ud til kunderne. Det sker kort tid efter nyheden om, at Outlook-brugere vil modtage flere annoncer.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

(Rettet: Det er kun den gratis version af Outlook, der er tale om.)

Microsoft vil i den kommende tid begynde at teste annoncer i techgigantens app-butik Microsoft Store.

Det skriver mediet Winbuzzer.

Reklamerne vil komme til at minde om Google Play og Apples App Store.

Annoncerne vil så vidt muligt blive skræddersyet til den enkelte brugers profil baseret på søgninger og interesser.

Microsoft meddelte tilbage i foråret, at der ville blive åbnet for muligheden, og nu begynder det for alvor.

Det er kun udviklere, der har offentliggjort indhold i Microsoft Store, som kan sætte annoncer ind i app-butikken, så der vil ikke komme reklamer for andre typer af indhold end udviklernes produkter.

"En udvikler af en app, der laver musik, vil for eksempel være i stand til at oprette en annoncekampagne for at få deres app frem for et publikum, der kan lide musik eller kan lide at lave musik,” meddeler Microsoft og fortsætter:

”I de kommende måneder vil udviklere være i stand til at oprette annoncekampagner i Microsoft Store ved hjælp af Microsoft Advertising."

Også Outlook

Så sent som i sidste måned kom det ligeledes frem, at Microsoft vil eskalere antallet af reklamer i den gratis version af Outlook for Android og iPhone-brugere.

Ifølge det amerikanske tech-medie The Verge har Microsoft gennem længere tid lagt annoncer ind i den indbakke, der hedder ”andet” som primært består af nyhedsbreve og lignende.

Men The Verge skriver, at Microsoft nu også er begyndt at ruller annoncer ud for folk, der anvender den samlede indbakke.

Betalende Microsoft 365 eller Office 365-abonneter slipper dog.

Brugerne har således kunne undgå annoncerne ved at vælge at få deres mails serveret i den samlede indbakke.

Men The Verge skriver, at Microsoft nu også er begyndt at ruller annoncer ud for folk, der anvender den samlede indbakke.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,