Microsoft og Sony skændes så det brager om Microsofts opkøb af spilgiganten Blizzard

Microsoft er gået med til at give en række indrømmelser til de britiske konkurrencemyndigheder i forbindelse med opkøbet af Activision Blizzard, men konkurrenten Sony beskylder Microsoft for at lyve.

Artikel top billede

Microsoft er fortsat i gang med at gennemføre opkøbet af spilselskabet Activision Blizzard i en gigantisk handel i omegnen af 500 milliarder kroner, men opkøbet huer ikke konkurrenten Sony, som beskylder Microsoft for løgne.

Det sker efter, den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) ikke var tilfreds efter en gennemgang af salget og derfor indstillede handlen til endnu en undersøgelses-runde.

Dette fik Microsoft til at erklære, at man ville komme med en række indrømmelser for ikke at skabe en unfair konkurrencesituation.

PlayStation-ejeren Sony og de britiske myndigheder har været skeptiske overfor, at Microsoft, som også ejer spilkonsollen Xbox, får en for stor konkurrencefordel ved også at købe en af de største spilproducenter.

"Microsoft har kun tilbudt, at Call of Duty forbliver på PlayStation i tre år efter, at den nuværende aftale mellem Activision og Sony slutter," siger PlayStations CEO, Jim Ryan, ifølge mediet Thurrott og fortsætter:

"Efter næsten 20 år med Call of Duty på PlayStation var Microsofts forslag utilstrækkeligt på mange niveauer og tog ikke højde for indvirkningen på vores spillere. Vi vil garantere PlayStation-spillere fortsat at have Call of Duty-oplevelse af højeste kvalitet, og Microsofts forslag underminerer dette princip."

Mediet skriver, at Microsofts Phil Spencer, som er chef for Xbox og Microsoft Gaming, har tilbudt Sony at beholde Call of Duty på PlayStation i fem år efter den nuværende aftale udløber.

Dette er dog ikke korrekt, siger Playstation-chefen, som ikke mener, at sådan et tilbud har været på bordet.

"Jeg havde ikke tænkt mig at kommentere på, hvad jeg opfattede som en privat forretningsdiskussion, men jeg føler et behov for at rette op på dette udsagn, da Phil Spencer bragte dette ind i det offentlige forum," lyder det fra Jim Ryan.

Frem og tilbage

Sony har tidligere ytret bekymring om handlen, mens Microsoft tidligere har svaret, at Sony solgte dobbelt så mange PS4-konsoller, som Microsoft solgte Xbox One-enheder, og derfor mener Microsoft ikke, at konkurrencesituationen bør vække bekymring, skriver mediet Winbuzzer.

Microsoft har også ifølge Winbuzzer beskyldt Sony for at betale udviklere for at have eksklusive rettigheder på spil, for at holde spillene væk fra Xbox Game Pass.

"Microsofts evne til at fortsætte med at udvide Game Pass er blevet hæmmet af Sonys ønske om at hæmme en sådan vækst," har Microsoft meddelt til de brasilianske konkurrencemyndigheder ifølge mediet og selskabet fortsætter:

"Sony betaler for 'blokeringsrettigheder' for at forhindre udviklere i at tilføje indhold til Game Pass og andre konkurrerende abonnementstjenester."

Microsoft uddyber dog ikke yderligere i forhold til, om der skulle foregå noget fordækt, inden for betaling for eksklusive rettigheder i spil- og streamingindustrien.

Læses lige nu

    Annonce

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S