Microsoft og Sony skændes så det brager om Microsofts opkøb af spilgiganten Blizzard

Microsoft er gået med til at give en række indrømmelser til de britiske konkurrencemyndigheder i forbindelse med opkøbet af Activision Blizzard, men konkurrenten Sony beskylder Microsoft for at lyve.

Artikel top billede

Microsoft er fortsat i gang med at gennemføre opkøbet af spilselskabet Activision Blizzard i en gigantisk handel i omegnen af 500 milliarder kroner, men opkøbet huer ikke konkurrenten Sony, som beskylder Microsoft for løgne.

Det sker efter, den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) ikke var tilfreds efter en gennemgang af salget og derfor indstillede handlen til endnu en undersøgelses-runde.

Dette fik Microsoft til at erklære, at man ville komme med en række indrømmelser for ikke at skabe en unfair konkurrencesituation.

PlayStation-ejeren Sony og de britiske myndigheder har været skeptiske overfor, at Microsoft, som også ejer spilkonsollen Xbox, får en for stor konkurrencefordel ved også at købe en af de største spilproducenter.

"Microsoft har kun tilbudt, at Call of Duty forbliver på PlayStation i tre år efter, at den nuværende aftale mellem Activision og Sony slutter," siger PlayStations CEO, Jim Ryan, ifølge mediet Thurrott og fortsætter:

"Efter næsten 20 år med Call of Duty på PlayStation var Microsofts forslag utilstrækkeligt på mange niveauer og tog ikke højde for indvirkningen på vores spillere. Vi vil garantere PlayStation-spillere fortsat at have Call of Duty-oplevelse af højeste kvalitet, og Microsofts forslag underminerer dette princip."

Mediet skriver, at Microsofts Phil Spencer, som er chef for Xbox og Microsoft Gaming, har tilbudt Sony at beholde Call of Duty på PlayStation i fem år efter den nuværende aftale udløber.

Dette er dog ikke korrekt, siger Playstation-chefen, som ikke mener, at sådan et tilbud har været på bordet.

"Jeg havde ikke tænkt mig at kommentere på, hvad jeg opfattede som en privat forretningsdiskussion, men jeg føler et behov for at rette op på dette udsagn, da Phil Spencer bragte dette ind i det offentlige forum," lyder det fra Jim Ryan.

Frem og tilbage

Sony har tidligere ytret bekymring om handlen, mens Microsoft tidligere har svaret, at Sony solgte dobbelt så mange PS4-konsoller, som Microsoft solgte Xbox One-enheder, og derfor mener Microsoft ikke, at konkurrencesituationen bør vække bekymring, skriver mediet Winbuzzer.

Microsoft har også ifølge Winbuzzer beskyldt Sony for at betale udviklere for at have eksklusive rettigheder på spil, for at holde spillene væk fra Xbox Game Pass.

"Microsofts evne til at fortsætte med at udvide Game Pass er blevet hæmmet af Sonys ønske om at hæmme en sådan vækst," har Microsoft meddelt til de brasilianske konkurrencemyndigheder ifølge mediet og selskabet fortsætter:

"Sony betaler for 'blokeringsrettigheder' for at forhindre udviklere i at tilføje indhold til Game Pass og andre konkurrerende abonnementstjenester."

Microsoft uddyber dog ikke yderligere i forhold til, om der skulle foregå noget fordækt, inden for betaling for eksklusive rettigheder i spil- og streamingindustrien.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos