Kunder må til lommerne: YouSee hæver priserne for bredbånds- og telefonikunder

Yousees kunder kan se frem til en stigning i priserne. Det gælder både bredbånd, mobiltelefoni og tv-pakker.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Omkostningerne stiger hos netværksleverandører, og det får nu Yousee til at hæve priserne for kunderne på mobilabonnementer, bredbånd og tv.

”Jeg tror, alle danskere har kunnet mærke, at alting er blevet dyrere. Vi er derfor meget opmærksomme på, at det er udfordrende tider for vores kunder. Derfor arbejder vi som ansvarlig operatør på at finde den rette balance mellem at drive holdbar virksomhed og have et forsvarligt prisniveau over for vores kunder”, meddeler Christian Morgan, CEO for YouSee.

Det fremgår af meddelelsen, at der er tale om ”nogle af YouSees mobil- og bredbåndsabonnementer,” men det specificeres ikke konkret, hvilke kunder der er tale om. De ramte kunder vil få besked, lyder det.

Prisstigningerne træder i kraft 1. januar og vil betyde, at priserne stiger med 10 kroner om måneden.

”Vi justerer prisen som reaktion på de prisforhøjelser, vi har modtaget fra vores netværksleverandør. Også her har vi forsøgt at holde prisen i ro på så mange abonnementer som muligt i en tid med høj inflation og generelt stigende omkostninger”, udtaler Christian Morgan i meddelelsen.

Tv-pakker bliver dyrere for alle

Samtidig hæver Yousee som nævnt priserne for alle sine private tv-kunder. Der er tale om selskabets faste tv-pakker og bland selv-pakker til privatkunder, som stiger med mellem 20 og 40 kroner om måneden – ligeledes per 1. januar.

Det sker, fordi der er kommet store prisstigninger på indholdsrettigheder – særligt på det sportslige område.

”Øgede omkostninger gør desværre prisstigninger nødvendige. Vi hæver ikke priserne for at øge indtjeningen fra vores kunder,” forklarer Christian Morgan i meddelelsen og fortsætter:

”Vi hæver priserne på vores tv-pakker, fordi omkostningerne til tv-rettigheder og særligt sportsrettigheder stiger så voldsomt. Det er vi nødt til at reagere på. I en tid hvor vi desuden er ramt af inflation og stigende energipriser bliver vi nødt til at sende dele af den samlede regning videre.”

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S