Ny stor sårbarhed fundet i Teams – men Microsoft vil ikke ordne det

Der er blevet opdaget en ny sårbarhed i Microsoft Teams, og den bliver nok ved med at være der.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Der er blevet opdaget en stor ny sårbarhed i Microsoft Teams, som er blevet opdaget af Cybersikkerhedsforskere fra Vectra Protect. Microsoft meddeler dog, at der ikke er behov for en rettelse af sårbarheden.

Det skriver mediet Thurrott.

"Vores forskning opdagede, at Microsoft Teams-appen gemmer autentificeringstokens i cleartext," forklarer Connor Peoples fra Vector Research ifølge mediet og fortsætter:

"Med disse tokens kan angribere antage tokenindehaverens identitet for alle handlinger, der er mulige gennem Microsoft Teams-klienten, herunder at bruge dette token til at få adgang til Microsoft Graph API-funktioner fra en angribers system. Endnu værre, disse stjålne tokens tillader angribere at udføre handlinger mod MFA-aktiverede konti, hvilket skaber en MFA bypass."

Sårbarheden findes i den indbyggede klient til Teams til Windows, Mac og Linux, som blev udviklet med computerprogrammet Electron.

Vector Research har kontaktet Microsoft, men tech-giganten kommer dog ikke til at rette fejlen nu, da metoden til at udnytte fejlen ikke høre under en akut fejl.

"Den beskrevne teknik opfylder ikke vores bar for øjeblikkelig service, da den kræver, at en angriber først får adgang til et målnetværk," forklarer en Microsoft-erklæring til Thurrott og fortsætter:

"Vi sætter pris på Vectra Protects partnerskab med at identificere og ansvarligt afsløre dette problem og vil overveje at løse [det] i en fremtidig produktudgivelse."

Vector Research anbefaler dog, at brugere benytter web-versionen af Teams, indtil fejlen er ordnet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job