Ny stor sårbarhed fundet i Teams – men Microsoft vil ikke ordne det

Der er blevet opdaget en ny sårbarhed i Microsoft Teams, og den bliver nok ved med at være der.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Der er blevet opdaget en stor ny sårbarhed i Microsoft Teams, som er blevet opdaget af Cybersikkerhedsforskere fra Vectra Protect. Microsoft meddeler dog, at der ikke er behov for en rettelse af sårbarheden.

Det skriver mediet Thurrott.

"Vores forskning opdagede, at Microsoft Teams-appen gemmer autentificeringstokens i cleartext," forklarer Connor Peoples fra Vector Research ifølge mediet og fortsætter:

"Med disse tokens kan angribere antage tokenindehaverens identitet for alle handlinger, der er mulige gennem Microsoft Teams-klienten, herunder at bruge dette token til at få adgang til Microsoft Graph API-funktioner fra en angribers system. Endnu værre, disse stjålne tokens tillader angribere at udføre handlinger mod MFA-aktiverede konti, hvilket skaber en MFA bypass."

Sårbarheden findes i den indbyggede klient til Teams til Windows, Mac og Linux, som blev udviklet med computerprogrammet Electron.

Vector Research har kontaktet Microsoft, men tech-giganten kommer dog ikke til at rette fejlen nu, da metoden til at udnytte fejlen ikke høre under en akut fejl.

"Den beskrevne teknik opfylder ikke vores bar for øjeblikkelig service, da den kræver, at en angriber først får adgang til et målnetværk," forklarer en Microsoft-erklæring til Thurrott og fortsætter:

"Vi sætter pris på Vectra Protects partnerskab med at identificere og ansvarligt afsløre dette problem og vil overveje at løse [det] i en fremtidig produktudgivelse."

Vector Research anbefaler dog, at brugere benytter web-versionen af Teams, indtil fejlen er ordnet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration