Ny stor sårbarhed fundet i Teams – men Microsoft vil ikke ordne det

Der er blevet opdaget en ny sårbarhed i Microsoft Teams, og den bliver nok ved med at være der.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Der er blevet opdaget en stor ny sårbarhed i Microsoft Teams, som er blevet opdaget af Cybersikkerhedsforskere fra Vectra Protect. Microsoft meddeler dog, at der ikke er behov for en rettelse af sårbarheden.

Det skriver mediet Thurrott.

"Vores forskning opdagede, at Microsoft Teams-appen gemmer autentificeringstokens i cleartext," forklarer Connor Peoples fra Vector Research ifølge mediet og fortsætter:

"Med disse tokens kan angribere antage tokenindehaverens identitet for alle handlinger, der er mulige gennem Microsoft Teams-klienten, herunder at bruge dette token til at få adgang til Microsoft Graph API-funktioner fra en angribers system. Endnu værre, disse stjålne tokens tillader angribere at udføre handlinger mod MFA-aktiverede konti, hvilket skaber en MFA bypass."

Sårbarheden findes i den indbyggede klient til Teams til Windows, Mac og Linux, som blev udviklet med computerprogrammet Electron.

Vector Research har kontaktet Microsoft, men tech-giganten kommer dog ikke til at rette fejlen nu, da metoden til at udnytte fejlen ikke høre under en akut fejl.

"Den beskrevne teknik opfylder ikke vores bar for øjeblikkelig service, da den kræver, at en angriber først får adgang til et målnetværk," forklarer en Microsoft-erklæring til Thurrott og fortsætter:

"Vi sætter pris på Vectra Protects partnerskab med at identificere og ansvarligt afsløre dette problem og vil overveje at løse [det] i en fremtidig produktudgivelse."

Vector Research anbefaler dog, at brugere benytter web-versionen af Teams, indtil fejlen er ordnet.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S