Apple begynder at producere den nye iPhone 14 i Indien: Markerer et skifte væk fra Kina

Apple diversificerer nu sin forsyningskæde ved at produktionen af den nye iPhone 14 til Indien i stedet for Kina.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Apple er begyndt at producere sin spritnye iPhone 14 i Indien.

Det sker for at diversificere sin forsyningskæden, der i høj grad har været afhængigt af det kinesiske produktionsapparat, skriver BBC.

Apple producerer dog stadig størstedelen af sine iPhones i Kina, men med det seneste skifte markerer selskabet en ny retning, hvor der er taget højde for de politiske spændinger mellem Kina og USA.

I Kina er der nemlig blevet indført en "zero-covid"-politik, der har været årsag til de massive lockdowns, hvor hele millionbyer pludselig står øde hen. Når dette er sket, så har det ramt landets virksomheder særdeles hårdt.

"Den nye iPhone 14-serie introducerer banebrydende ny teknologu og vigtige sikkerhedsforanstaltninger. Vi er begejstrejede for at producere iPhone 14 i Indien," lyder det fra Apple i en udtalelse.

Det faktum, at et verdenskendt brand som Apple, nu vælger at producere i Indien, er især noget, der glæder Indiens premierminister Narendra Modi og hans regering, lyder det.

For otte år tilbage lancerede Indien en kampagne kaldet "Make in India", der skulle sørge for at tiltrække udenlandske selskaber, der valgte Indien som produktionsland.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job