Apple begynder at producere den nye iPhone 14 i Indien: Markerer et skifte væk fra Kina

Apple diversificerer nu sin forsyningskæde ved at produktionen af den nye iPhone 14 til Indien i stedet for Kina.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Apple er begyndt at producere sin spritnye iPhone 14 i Indien.

Det sker for at diversificere sin forsyningskæden, der i høj grad har været afhængigt af det kinesiske produktionsapparat, skriver BBC.

Apple producerer dog stadig størstedelen af sine iPhones i Kina, men med det seneste skifte markerer selskabet en ny retning, hvor der er taget højde for de politiske spændinger mellem Kina og USA.

I Kina er der nemlig blevet indført en "zero-covid"-politik, der har været årsag til de massive lockdowns, hvor hele millionbyer pludselig står øde hen. Når dette er sket, så har det ramt landets virksomheder særdeles hårdt.

"Den nye iPhone 14-serie introducerer banebrydende ny teknologu og vigtige sikkerhedsforanstaltninger. Vi er begejstrejede for at producere iPhone 14 i Indien," lyder det fra Apple i en udtalelse.

Det faktum, at et verdenskendt brand som Apple, nu vælger at producere i Indien, er især noget, der glæder Indiens premierminister Narendra Modi og hans regering, lyder det.

For otte år tilbage lancerede Indien en kampagne kaldet "Make in India", der skulle sørge for at tiltrække udenlandske selskaber, der valgte Indien som produktionsland.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S