Apple begynder at producere den nye iPhone 14 i Indien: Markerer et skifte væk fra Kina

Apple diversificerer nu sin forsyningskæde ved at produktionen af den nye iPhone 14 til Indien i stedet for Kina.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Apple er begyndt at producere sin spritnye iPhone 14 i Indien.

Det sker for at diversificere sin forsyningskæden, der i høj grad har været afhængigt af det kinesiske produktionsapparat, skriver BBC.

Apple producerer dog stadig størstedelen af sine iPhones i Kina, men med det seneste skifte markerer selskabet en ny retning, hvor der er taget højde for de politiske spændinger mellem Kina og USA.

I Kina er der nemlig blevet indført en "zero-covid"-politik, der har været årsag til de massive lockdowns, hvor hele millionbyer pludselig står øde hen. Når dette er sket, så har det ramt landets virksomheder særdeles hårdt.

"Den nye iPhone 14-serie introducerer banebrydende ny teknologu og vigtige sikkerhedsforanstaltninger. Vi er begejstrejede for at producere iPhone 14 i Indien," lyder det fra Apple i en udtalelse.

Det faktum, at et verdenskendt brand som Apple, nu vælger at producere i Indien, er især noget, der glæder Indiens premierminister Narendra Modi og hans regering, lyder det.

For otte år tilbage lancerede Indien en kampagne kaldet "Make in India", der skulle sørge for at tiltrække udenlandske selskaber, der valgte Indien som produktionsland.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S