Datatilsynet får 1,5 mio. til strukturreform

Justitsministeren har efter pres fra oppositionen fundet halvanden million kroner til Datatilsynet. De skal løfte opgaven med strukturreformen. Pengene vil ikke række langt, men de hjælper, mener Datatilsynets direktør, Janni Christoffersen.

Lidt har også ret. Derfor er Datatilsynet glad for at have fået en mini-saltvandsindsprøjtning på en engangs-bevilling på halvanden million kroner til at klare det ekstra arbejde, der følger med den kommende strukturreform.

Men pengene forslår som en skrædder i helvede.

- De her penge får hurtigt ben af gå på. Vi er altid glade for ekstra penge, men denne pose penge får ikke indflydelse på antallet af inspektioner. Det ville kræve en varig forøgelse af vores bevilling, siger Janni Christoffersen, administrerende direktør i Datatilsynet.

Halvanden ekstra medarbejder
Janni Christoffersen anslår, at pengene rækker til en eller halvanden ekstra sagsbehandler i en periode.

Det er ikke meget, når Datatilsynet skal kigge på de sager, der allerede ligger hos kommunerne, hvor Datatilsynet samarbejder med Kommunernes Landsforening om forespørgsler om digital forvaltning.

Og nu skal der arbejdes ekstra.

For pengene har justitsminister Lene Espersen (K) fundet, efter SF og Enhedslisten kom med en officiel forespørgsel om, hvordan regeringen havde tænkt sig, at Datatilsynets ressourcer skulle matche arbejdet i forbindelse med strukturreformen.

- Vi kan forudse, at vi får anmeldelser og flere sager, der handler om brud på persondataloven. Kommunerne har i forvejen en del sager. Oven i det er der arbejdet med den digitale forvaltning, siger Janni Christoffersen.

Datatilsynet og dets direktør er dog ikke skræmt af de manglende midler.

- Det er en utroligt spændende proces at vende op og ned på Danmarkskortet. Vi skal overveje, hvordan vi udnytter det bedst muligt og blandt andet får skabt en velfungerende digital forvaltning, siger Janni Christoffersen.

Kan ikke tage toppen

Selv om pengene falder på et tørt sted, vil det ekstra mandskab langt fra kunne få taget toppen af den pukkel af sager, der allerede ligger på tilsynets bord i skrivende stund.

- Vores sagsbehandlingstid er stigende, og det ændrer sig nok ikke. Vi har et efterslæb på det biotekniske område, og vi skal se at få snakket med selskaber, der opbevarer biologisk materiale, siger Janni Christoffersen.

Hun nævner det nylige Microsoft-gate, hvor softwaregigantens danske afdeling sendte mails ud med mange hundrede synlige modtageradresser. Det er ulovligt, men Datatilsynet har ikke ressourcer til at gøre meget ved denne type sager.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job