Netflix vender nedtur: Sikrer sig mere end 2,4 millioner nye abonnenter

Nye tal for det seneste kvartal viser, at Netflix har formået at stoppe abonnentflugten og nu tiltrækker flere abonnenter til streamingplatformen.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Det er lykkedes den amerikanske streaminggigant Netflix at vende abonnentflugten, viser tal fra det seneste kvartal. Her har virksomheden formået at tiltrække mere end 2,3 millioner nye abonnenter og regner med at tiltrække endnu flere inden årets udgang.

Tallene fremgår af virksomhedens regnskab og dækker over perioden fra juli til september.

De 2,4 millioner nye abonnenter er mere end det dobbelte af, hvad der var forventet fra Wall Street, skriver Reuters.

Netflix havde i tredje kvartal en omsætning på 7,9 milliarder dollar, hvilket svarer til næsten 60 milliarder kroner.

Det er seks procent mere end på samme tidspunkt sidste år, og mere end hvad analytikerne på Wall Street havde forventet.

Væksten kommer efter fald

Væksten af abonnenter hos Netflix kommer efter et halvår, hvor virksomheden oplevede, at antallet af abonnenter pludselig faldt med 1,2 millioner, og som der sidenhen er blevet arbejdet hårdt på at indhente.

Faldet menes at skyldes en blanding af en usikker økonomi på verdensplan og en større konkurrence fra andre streamingplatforme.

De seneste tal betyder, at Netflix nu har 223,1 millioner abonnenter på verdensplan.

Den amerikanske streaminggigant forventer, at man ved årets udgang vil have tiltrukket 4,5 millioner nye abonnenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT