Netflix vender nedtur: Sikrer sig mere end 2,4 millioner nye abonnenter

Nye tal for det seneste kvartal viser, at Netflix har formået at stoppe abonnentflugten og nu tiltrækker flere abonnenter til streamingplatformen.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Det er lykkedes den amerikanske streaminggigant Netflix at vende abonnentflugten, viser tal fra det seneste kvartal. Her har virksomheden formået at tiltrække mere end 2,3 millioner nye abonnenter og regner med at tiltrække endnu flere inden årets udgang.

Tallene fremgår af virksomhedens regnskab og dækker over perioden fra juli til september.

De 2,4 millioner nye abonnenter er mere end det dobbelte af, hvad der var forventet fra Wall Street, skriver Reuters.

Netflix havde i tredje kvartal en omsætning på 7,9 milliarder dollar, hvilket svarer til næsten 60 milliarder kroner.

Det er seks procent mere end på samme tidspunkt sidste år, og mere end hvad analytikerne på Wall Street havde forventet.

Væksten kommer efter fald

Væksten af abonnenter hos Netflix kommer efter et halvår, hvor virksomheden oplevede, at antallet af abonnenter pludselig faldt med 1,2 millioner, og som der sidenhen er blevet arbejdet hårdt på at indhente.

Faldet menes at skyldes en blanding af en usikker økonomi på verdensplan og en større konkurrence fra andre streamingplatforme.

De seneste tal betyder, at Netflix nu har 223,1 millioner abonnenter på verdensplan.

Den amerikanske streaminggigant forventer, at man ved årets udgang vil have tiltrukket 4,5 millioner nye abonnenter.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS