Forsker i elektronisk krig: TikTok på folketingets telefoner er en kæmpe sikkerhedsrisiko

Det kinesiske sociale medie TikTok har fået en fremtrædende rolle under valgkampen, og flere medlemmer af Folketinget er blandt brugerne. Men det er en virkelig dårlig ide at installere TikTok på den telefon, medlemmerne har fået udleveret af Folketinget, siger en ekspert i elektronisk krig.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Det sociale medie TikTok er i forbindelse med valgkampen havnet på flere af de telefoner, medlemmer af Folketinget får udleveret, for flere af medlemmerne bruger mediet til at skaffe vælgere.

Men det er en virkelig dårlig ide at installere den kinesiske app på sådan en telefon, siger André Ken Jakobsen, adjunkt ved Institut for Statskundskab på SDU og forsker i hybrid krigsførelse og avanceret teknologi, til Radio4.

Ifølge ham får appen adgang til en meget stor mængde oplysninger fra den telefon, appen er installeret på, og politikerne risikerer, at oplysningerne havner hos det kinesiske styre.

“Der er det problem med den her app, at den får adgang til rigtig, rigtig mange ting. Det har været et problem i en årrække,” siger André Ken Jakobsen til Radio4.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S