Forsker i elektronisk krig: TikTok på folketingets telefoner er en kæmpe sikkerhedsrisiko

Det kinesiske sociale medie TikTok har fået en fremtrædende rolle under valgkampen, og flere medlemmer af Folketinget er blandt brugerne. Men det er en virkelig dårlig ide at installere TikTok på den telefon, medlemmerne har fået udleveret af Folketinget, siger en ekspert i elektronisk krig.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Det sociale medie TikTok er i forbindelse med valgkampen havnet på flere af de telefoner, medlemmer af Folketinget får udleveret, for flere af medlemmerne bruger mediet til at skaffe vælgere.

Men det er en virkelig dårlig ide at installere den kinesiske app på sådan en telefon, siger André Ken Jakobsen, adjunkt ved Institut for Statskundskab på SDU og forsker i hybrid krigsførelse og avanceret teknologi, til Radio4.

Ifølge ham får appen adgang til en meget stor mængde oplysninger fra den telefon, appen er installeret på, og politikerne risikerer, at oplysningerne havner hos det kinesiske styre.

“Der er det problem med den her app, at den får adgang til rigtig, rigtig mange ting. Det har været et problem i en årrække,” siger André Ken Jakobsen til Radio4.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job