Advarer: TikTok-app installerer hemmelig spion-kode på din iPhone

TikTok-appen installerer skjult spion-kode på din iPhone, som blandt andet kan aflure dine tastetryk. Men vi bruger det slet ikke, meddeler TikTok.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

TikTok-appen installerer i al hemmelighed spion-kode, som blandt andet kan aflure alle de tastetryk, som foretages på din telefon samt browser-aktivitet.

Sådan lyder det fra den østrigske sikkerheds-ekspert Felix Krause, der står bag websitet krausefx.com. Han er desuden stifter af Fastlane, der anvendes til at teste apps. Google købte Fastlane for fem år siden.

Ifølge ham foretages afløsningerne, når man som TikTok-bruger klikker på links inde i TikToks meget udbredte app.

Her bliver man nemlig automatisk ført videre til pågældende website via TikToks in-app browser.

Og via den registrerer TikTok alle tastatur-tryk.

“Det inkluderer passwords, kreditkort-information, alle berøringer på skærmen og andre følsomme bruger-data,” lyder det fra Felix Krause.

Det kan være en alvorlig sag, da TikTok blandt andet satser stort på at gøre TIkTok til en form for handelsplatform, hvor kommercielle udbydere kan udbyde forskellige varer.

“TikTok iOS anvender en JavaScript-funktion til at indhente detaljer om elementerne, som brugerne klikke på - eksempelvis et billede,” konkluderer Felix Krause.

Det kinesisk-stiftede TikTok har i de senere år opnået endog meget stor udbredelse blandt andet især de unge brugere.

TikTok har tidligere været i vælten for appens mangelfulde beskyttelse af persondata og lignende.

Vi bruger den ikke

Til Forbes bekræfter TikTok, at funktionen findes. Men selskabet anvender den ikke, bedyrer det.

“Som andre platforme anvender vi en in-app browser til at levere en optimal bruger-oplevelse,” lyder det fra TikTok i en udsendt meddelelse.

“Vi anvender alene den pågældende Javascript-kode til debugging, troubleshooting og monitorering af performance - eksempelvis til at se hvor hurtigt en side loader og om den crasher,” meddeler TikTok.

Ifølge Forbes peger TikTok på, at Javascript-koden er en del af en SDK, men selskabet vil ikke oplyse, hvem der har udviklet den.

Felix Krause har testet syv iPhone-apps for brug af in-app browsere, nemlig TikTok, Facebook, Facebook Messenger, Instagram, SnapChat, Amazon og Robinhood.

Ifølge Felix Krause anvender også Facebook, Messenger og Instagram in-app browsing, mens WhatsApp ikke anvender modellen.

TikTok er den eneste app af de testede, der monitorerer tastaturtryk, men Facebook og Instagram tracker som TikTok al navigation på besøgte websites.

SnapChat ser ifølge Forbes ud til at være den mindst ‘data-sultne’ app af de syv testede.

Dette kan dog skyldes, at det efter en iOS-opdatering i 2020 faktisk er muligt at skjule JavaScripts-aktivitet.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S