Nedbrud i offentlige it-løsninger skal granskes: Venstre klar med millioner til digital haverikommission

En ny kommission skal granske problemfyldte offentlige it-projekter mener Venstre, der er klar til at tage afsætte 15 millioner kroner om året til kommissionen. Finansieringen skal hentes fra en ny digitaliseringspulje, som regeringen og støttepartierne vil etablere.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Der skal nedsættes en ny it-havarikommission, der skal granske nedbrud og problemer med offentlige it-projekter.

Det mener Venstre, der ifølge DR er klar til at afsætte 15 millioner kroner årligt til projektet.

Ideen om en digital havarikommission har været foreslået adskillige gange gennem de seneste år, og inspirationen er blandt andet hentet fra de havarikommisssioner, som undersøger togulykker og havarier til søs og i luftfarten.

Ifølge Christoffer Aagaard Melson, it-ordfører hos Venstre, skal behovet for en havarikommission også ses i lyset af en stigende cybertrussel mod Danmark.

“Det svarer til de penge, der er nedsat til den havarikommission, der kigger på tog og luftfart. Det er et udgangspunkt, men vi er villige til at diskutere, om det er det rigtige beløb,” siger it-ordføreren til DR.

Ifølge DR vil Venstre finde pengene fra en pulje på 125 millioner kroner, som regeringen og støttepartierne har afsat til en helt ny digitaliseringsfond.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job