Nedbrud i offentlige it-løsninger skal granskes: Venstre klar med millioner til digital haverikommission

En ny kommission skal granske problemfyldte offentlige it-projekter mener Venstre, der er klar til at tage afsætte 15 millioner kroner om året til kommissionen. Finansieringen skal hentes fra en ny digitaliseringspulje, som regeringen og støttepartierne vil etablere.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Der skal nedsættes en ny it-havarikommission, der skal granske nedbrud og problemer med offentlige it-projekter.

Det mener Venstre, der ifølge DR er klar til at afsætte 15 millioner kroner årligt til projektet.

Ideen om en digital havarikommission har været foreslået adskillige gange gennem de seneste år, og inspirationen er blandt andet hentet fra de havarikommisssioner, som undersøger togulykker og havarier til søs og i luftfarten.

Ifølge Christoffer Aagaard Melson, it-ordfører hos Venstre, skal behovet for en havarikommission også ses i lyset af en stigende cybertrussel mod Danmark.

“Det svarer til de penge, der er nedsat til den havarikommission, der kigger på tog og luftfart. Det er et udgangspunkt, men vi er villige til at diskutere, om det er det rigtige beløb,” siger it-ordføreren til DR.

Ifølge DR vil Venstre finde pengene fra en pulje på 125 millioner kroner, som regeringen og støttepartierne har afsat til en helt ny digitaliseringsfond.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job