Nedbrud i offentlige it-løsninger skal granskes: Venstre klar med millioner til digital haverikommission

En ny kommission skal granske problemfyldte offentlige it-projekter mener Venstre, der er klar til at tage afsætte 15 millioner kroner om året til kommissionen. Finansieringen skal hentes fra en ny digitaliseringspulje, som regeringen og støttepartierne vil etablere.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Der skal nedsættes en ny it-havarikommission, der skal granske nedbrud og problemer med offentlige it-projekter.

Det mener Venstre, der ifølge DR er klar til at afsætte 15 millioner kroner årligt til projektet.

Ideen om en digital havarikommission har været foreslået adskillige gange gennem de seneste år, og inspirationen er blandt andet hentet fra de havarikommisssioner, som undersøger togulykker og havarier til søs og i luftfarten.

Ifølge Christoffer Aagaard Melson, it-ordfører hos Venstre, skal behovet for en havarikommission også ses i lyset af en stigende cybertrussel mod Danmark.

“Det svarer til de penge, der er nedsat til den havarikommission, der kigger på tog og luftfart. Det er et udgangspunkt, men vi er villige til at diskutere, om det er det rigtige beløb,” siger it-ordføreren til DR.

Ifølge DR vil Venstre finde pengene fra en pulje på 125 millioner kroner, som regeringen og støttepartierne har afsat til en helt ny digitaliseringsfond.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice