Sådan vil Microsoft optimere din Windows 11 med det nye PC Manager

Microsoft er ved at udvikle et Windows-systemoptimeringsprogram kaldet Pc Manager, der kombinerer eksisterende Windows-værktøjer i én grænseflade.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR / Steve Clarke)

Tech-giganten Microsoft har lanceret et nyt Windows 11-værktøj kaldet PC Manager, der tilbyder optimerings- og ydeevneværktøjer.

Det betyder, at der er gode nyheder for brugere, der ønsker at styrke og optimere ydeevnen på sin Windows-pc.

Det skriver medierne Winbuzzer og Bleepingcomputer.

Derfor kan brugere – i hvert fald ifølge Microsofts ambition – snart kan droppe tredjepartsværktøjer såsom CCleaner, skriver medierne.

PC Manager tilbyder en række funktioner såsom rensning af midlertidige filer, håndtering af opstartsapps og overvågning af ressourcer.

Der er dog også en anden funktion ved Pc Manager, og det er – som Microsoft så ofte prøver på – at rykke brugere over til Edge-browseren.

I PC Manager-applikationen siger Microsoft, at Edge er den anbefalede browser til optimal ydeevne i forhold til Windows 11 og pc’en, skriver Winbuzzer.

Det nye program er blevet tilgængeligt, men blot til det kinesiske marked indtil videre.

PC Manager er delt op i fire hovedfunktioner: Deep clean, håndtering af store filer, håndtering af apps og overblik over lagerplads.

Winbuzzer skriver, at Microsoft tilbage i 2019 droppede CCleaner, som er den tætteste konkurrent til PC Manager, fra deres Support Forum-netværk, og censurerede omtaler af programmet af sikkerhedsmæssige bekymringer.

En måned senere bekræftede cybersikkerhedsfirmaet Avast en kritisk fejl i CCleaner. I 2020 klassificerede Microsoft Defender værktøjet som en potentielt uønsket applikation (PUA).

I begyndelsen af ​​året var CCleaner dog igen tilgængelig fra Microsoft Store.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos