Sådan vil Microsoft optimere din Windows 11 med det nye PC Manager

Microsoft er ved at udvikle et Windows-systemoptimeringsprogram kaldet Pc Manager, der kombinerer eksisterende Windows-værktøjer i én grænseflade.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR / Steve Clarke)

Tech-giganten Microsoft har lanceret et nyt Windows 11-værktøj kaldet PC Manager, der tilbyder optimerings- og ydeevneværktøjer.

Det betyder, at der er gode nyheder for brugere, der ønsker at styrke og optimere ydeevnen på sin Windows-pc.

Det skriver medierne Winbuzzer og Bleepingcomputer.

Derfor kan brugere – i hvert fald ifølge Microsofts ambition – snart kan droppe tredjepartsværktøjer såsom CCleaner, skriver medierne.

PC Manager tilbyder en række funktioner såsom rensning af midlertidige filer, håndtering af opstartsapps og overvågning af ressourcer.

Der er dog også en anden funktion ved Pc Manager, og det er – som Microsoft så ofte prøver på – at rykke brugere over til Edge-browseren.

I PC Manager-applikationen siger Microsoft, at Edge er den anbefalede browser til optimal ydeevne i forhold til Windows 11 og pc’en, skriver Winbuzzer.

Det nye program er blevet tilgængeligt, men blot til det kinesiske marked indtil videre.

PC Manager er delt op i fire hovedfunktioner: Deep clean, håndtering af store filer, håndtering af apps og overblik over lagerplads.

Winbuzzer skriver, at Microsoft tilbage i 2019 droppede CCleaner, som er den tætteste konkurrent til PC Manager, fra deres Support Forum-netværk, og censurerede omtaler af programmet af sikkerhedsmæssige bekymringer.

En måned senere bekræftede cybersikkerhedsfirmaet Avast en kritisk fejl i CCleaner. I 2020 klassificerede Microsoft Defender værktøjet som en potentielt uønsket applikation (PUA).

I begyndelsen af ​​året var CCleaner dog igen tilgængelig fra Microsoft Store.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune