Microsoft fedter for Peoplesoft-kunder

Microsoft forsøger at fiske i rørte vande oven på Oracles køb af Peoplesoft. I et brev til en række Peoplesoft-kunder forsøger man at overbevise dem om, at Microsoft kan være et mere stabilt valg, som sikrer, at man kan blive på Peoplesoft-platformen.

Få dage efter, at Oracles opkøb af Peoplesoft blev en realitet efter mere end et års afviste tilnærmelser, har Microsoft indledt en charmeoffensiv over for Peoplesoftkunder, der måske overvejer, om de vil med ind i folden hos den store konkurrent.

- Det kan godt være, at Oracles overtagelse af Peoplesoft nu skrider fremad, men fremtiden vil byde på vanskelige teknologiske overvejelser, lyder det i et brev fra Microsofts amerikanske marketingchef til en række Peoplesoftkunder.

I brevet beskrives det, hvordan Microsoft har et væld af tilbud til Peoplesoftkunder.

Blandt andet tilbydes det at forlænge levetiden på Peoplesoft-systemerne via web services, flytte kunderne til nye platforme på Windows og SQL, eller give kunderne adgang til anden, Windows-baseret software ? eksempelvis Microsoft Business Solutions eller SAP.

Microsofts tilnærmelser til Peoplesoftkunderne er et godt eksempel på, at man i det benhårde konkurrenceklima på ERP-området ikke holder sig for god til at udnytte den forvirring og eventuelle skepsis, som kan opstå både hos Oracle- og Peoplesoftkunder.

Der er bred enighed blandt analytikere om, at det vil kræve en stor indsats at integrerer de to selskaber, som nu i månedsvis har ligget i åben krig om overtagelsen.

Microsoft vidnede også på statens side i den retslige høring om overtagelsesforsøget, hvor den amerikanske konkurrencemyndighed forsøgte at bremse fusionen.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S