Hotmail dropper antivirus fra Mcafee

Mcafee er slået af banen som sikkerhedsgarant for verdens mest udbredte mailtjeneste, Hotmail fra Microsoft. Nu skal de 187 millioner Hotmail-konti fremover scannes for virus af japanske Trend Micro, markedets tredjestørste antivirus-firma.

Det er sayonara for sikkerhedsfirmaet Mcafee, der hidtil har stået for virusscanning af de godt 187 millioner Hotmail-konti.

Fremover bliver det i stedet det japanske sikkerhedsfirma Trend Micro, der skal være sikkerhedspartner for Microsofts verdensomspændende e-mailtjeneste.

Det vides ikke, hvilke kriterier, der lå til grund for udvælgelsen, men Trend peger selv på muligheden for opskalering samt hurtighed i både scanning af mails og virusopdateringer som mulige faktorer.

Trend Micro står blandt andet bag PC-Cillin antivirus-pakken, der indeholder en række produkter med antivirus, antispam, firewall og filtrering af indhold.

En særlig scanner-maskine fra Trend vil køre på Hotmail-serverne, der så knytter sig til servere med virus-opdateringer fra Trend. På denne måde vil Hotmail-brugere få den nyeste viden om de virusser, der er i omløb.

Trend har gennem lang tid ligget som nummer tre på markedet bag Symantec og Mcafee, og selskabet har ifølge analysehuset IDC har et globalt salg på 14,2 procent.

Aftalen er endnu et tab for Mcafee, der i forvejen har mistet en del markedsandele, både i hjemmene og i erhvervslivet. Omsætningen faldt 7,1 procent mellem 2002 og 2003, og i samme periode ræsede Trends omsætning frem med 22 procent.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect