Cebit: Nu bliver IP-telefoni trådløs

Internet-telefoni skal ud til andre end nørderne. Og det må gerne være trådløst. Det er en af hovedtendenserne på årets teknologimesse, Cebit, Danmark er godt repræsenteret med blandt andre nordjyske RTX, der har udviklet en trådløs telefon, der er forberedt for Skype. Også brændselscelle-batterier er et hot emne.

Hannover: Cebit-messen i Hannover er stadig stedet, hvor man kan se det nyeste og det, der er på vej.

Hvis nogen har tvivlet på messens betydning under de seneste års tilbageslag, er tvivlen gjort til skamme.

Det var næsten symbolsk, at dagen, hvor udstillerne stillede op, begyndte med en snebyge, men på åbningsdagen torsdag klarede det op.

Den måske kraftigste blandt de mange nye strømninger i år er løsninger, der gør internet-telefoni efter ?Skypemodellen? anvendeligt for alle.

Selskaber som Siemens og Deutsche Telekom viser bud på, hvordan denne teknologi skal ud til flere end nørderne. Blandt de mange internet- og IP-telefoni-løsninger er en del, der gør teknologien trådløs.

Danskere med i front

Her er flere danske selskaber med i front.

Udviklingsvirksomheden RTX har udviklet en trådløs telefon, der er forberedt for Skype, som selskabet på Cebit introducerer i hele Europa, og Kirk Telecom viser en prototype til en trådløs WiFi-telefon.

Desuden byder Cebit på nye, mindre og kraftigere 3G-telefoner, en mere moden udgave af den kommende dataoverførselsteknologi HSDPA og den første demonstration for en større offentlighed af tv over mobilnet, som er en tjeneste, mobilproducenter som Nokia venter sig meget af.

Ud over de trådløse nyheder rummer messen også masser af mere klassisk it: Nye generationer af 64 bit-pc?er, mere moden og erhvervsrettet Linux, og Microsoft viser for første gang den nye version af deres kommunikationsklient Messenger 7.0, som omfatter videochat.

IBM løfter sløret for et kommende lager-medie på størrelse med et stykke hotelsæbe med en kapacitet svarende til 25 dvd?er.

Så er brændselscelle-batterierne ved at nå ned i en størrelse og op på en levetid, hvor det bliver realistisk at anvende dem, og LCD-skærmene tager et ordentligt hop, idet Samsung viser en skærm på 82 tommer, hvor LG Electronics sidste år var størst med en skærm på 57 tommer.

200 færre end sidste år
I år ventes små 200 færre udstillere end sidste år, så antallet bliver godt 6.270. Tilsvarende er udstillingsarealet begrænset til cirka 300.000 kvadratmeter, hvor det i 1999 næsten nåede 400.000 kvadratmeter.

Men trods det, er der stadig tale om verdens uden sammenligning største it-messe, hvor stort set alle de store it-firmaer er repræsenteret.

Cebit er i dag mere end dobbelt så stor som dens nu nedlagte amerikanske konkurrent Comdex var, da den var på sit højeste i 2000, og rundt regnet tre gange større end den nye amerikanske komet på udstillingshimmelen, Consumer Electronics Show.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job