Microsoft og SAP ud med fælles produkt

De to softwarekoncerner Microsoft og SAP vil lancere software, der knytter de to virksomheders applikationer sammen. Annonceringen er et resultat af et samarbejde som følge af de to virksomheders overvejelser sidste år om en mulig sammenlægning.

Verdens største og tredjestørste softwarevirksomheder, Microsoft og SAP, har annonceret et nyt produkt, der skal integrere Microsofts Office-pakke af desktop-applikationer med SAP's Mysap-pakke af virksomhedsapplikationer. Det skriver Wall Street Journal.

Annonceringen af Mendocino, som produktet kommer til at hedde, understreger den voksende alliance mellem de to koncerner samtidig med, at de begge er i hård konkurrence med de to andre softwarekæmper IBM og Oracle.

Måler er ifølge Wall Street Journal at gøre det muligt for brugere at bruge kendte desktop-produkter fra Microsoft til at vise og manøvrere med back-office systemer fra SAP med funktioner som budget-overvågning, udgiftsstyring og lagerkontrol.

Eksempelvis vil Mendocino sikre, at en kalenderændring i Outlook automatisk reflekteres i SAP's tidsstyringssystem.

Ifølge Shai Agassi, direktør for SAP's produkt- og teknologigruppe, er der omkring 60 millioner ansatte rundt om på kloden med licenser til at bruge både Office og Mysap.

Samarbejdet mellem Microsoft og SAP er et resultat af de strandede forhandlinger sidste år om en sammenlægning af de to virksomheder. En sammenlægning, der ifølge Wall Street Journal ville have givet store omvæltninger i softwarebranchen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,