Europæerne vil have håndholdte computere

Der bliver solgt PDA'er som aldrig før og topsællerten hedder Blackberry. Europa har sat markeds-rekord i årets første kvartal, hvor der i alt er blevet solgt 3,4 millioner PDA'er. Drivkraften er trådløs adgang til e-mail, større skærm og 'qwerty'-tastaturer som på pc'er.

Europæere er pjattede med de håndholdte computere, de såkaldte PDA'er. De seneste tal fra det analysehuset Gartner, viser, at det europæiske PDA-marked steg med 83 procent ? alene i årets første kvartal.

Og det er Europa, der driver tallene op. I USA er salget kun steget med fem procent og i Asien bliver der solgt færre PDA'er.

Men globalt er salget steget med 25 procent fra sidste år og er nået op på 3,4 millioner styk.

Sød tid for Blackberry
Puritanere foretrækker at kalde den ved dens mærkevare-navn frem for 'bare' en PDA.

Men med en stigning i salgstal på 76 procent har Blackberry indtil videre sit mest forrygende år nogensinde.

Fra toppen og nedefter er Blackberrys markedsandel nu oppe på 20,6 procent, mens en gammel kending som Palm må se sin andel af markedet ryge ned på 18 procent.

Derefter finder man Hewlett-Packard med 17,6 procent og Nokia ligger på fjerdepladsen.

Trådløs email frister
Rapporten fra Gartner peger på, at modeller med indbygget trådløs adgang eller som også fungerer som mobiltelefon, stod for 55 procent af solgte PDA'er.

Det er egenskaber som rigtige tastaturer og større skærme, der får features som email på farten til at lette.

Derfor vil man også se Blackberry-teknologier licenseret til Windows- og Palmplatformen i løbet af 2005, hedder det.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere