Folketinget kan være på vej med nyt digitaliseringsudvalg

Et nyt digitaliseringsudvalg kan være under opsejling. Forslaget behandles nemlig i disse dage, oplyser Folketingets formand Søren Gade.(V).

Et nyt digitaliseringsudvalg i Folketinget er under opblomstring.

I øjeblikket behandles nemlig forslaget om oprettelsen af udvalget i Folketingets præsidium, skriver Radar.

"Det er klart, at når vi har en minister på området, så giver det god mening, at vi også har udvalg, så det forventer jeg, at vi kan få afklaret relativt hurtigt, og jeg ser selv meget positivt på et digitaliseringsudvalg," siger Søren Gade (V), der er nyslået formand for Folketinget, til mediet.

Det er SF's it-ordfører, Lisbeth Bech-Nielsen, der står bag forslaget om digitaliseringsudvalget, fremgår det.

Udmeldingen fra Søren Gade kommer på bagkant af gårsdagens ministerpræsentation.

Her løftede SVM-regeringen sløret for de 23 ministre, der skal lede landet gennem de næste fire år.

En af nyskabelserne i dansk politik blev ministerposten for digitalisering og ligestilling. Sammensætningen af ressortområderne er ny, men det er også nyt i sig selv, at Danmark får en digitaliseringsminister. Der har dog eksisteret lignende ministerposter tidligere, såsom en innovationsminister og en minister for teknologi.

Denne ministerpost indtages nu af 36-årige Venstre-politiker Marie Bjerre indtager.

Marie Bjerre er uddannet jurist fra Københavns Universitet og har været medlem af Folketinget for Venstre siden 2019.

Siden 2021 har Marie Bjerre ageret klimaordfører. Tidligere har hun været socialordfører, bæredygtigheds- og verdensmålsordfører, erhvervsskatteordfører og SU-ordfører.

Det nyetablerede ministerium kommer til at have Danmarks Statistik, Digitaliseringsstyrelsen og en række it-områder fra andre ministerier under sig.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS