EU vil gå Broadcoms milliardopkøb af VMware efter i sømmene

Det kan gå udover konkurrencen, hvis Broadcom gennemfører sit opkøb af VMware, mener EU-Kommissionen. Derfor skal kommissions monopol-vagthund nu granske opkøbet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Broadcoms planer om at opkøbe VMware i en handel til svimlende 61 milliarder dollar eller i omegnen af 400 milliarder kroner skal nu gåes efter i sømmene af EU-kommissionens monopol-vagthund.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

EU-kommissionens vagthund er helt konkret bekymret for om aftalen, vil kunne føre til mindre konkurrence på markedet for visse hardware-komponenter.

Det gælder eksempelvis for netværkskort og storage-adaptere, hvor Broadcom ifølge kommissionen vil kunne gøre det svære for VMwares software at fungere med konkurrenters hardware.

"Dette kan føre til højere priser, lavere kvalitet og mindre innovation for erhvervskunder, og i sidste ende den almindelige forbruger," lyder det fra kommissionen.

Fordel for forbrugerne

Broadcom mener derimod, at handlen vil være til fordel for kunderne, der ifølge virksomheden vil få flere valgmuligheder og bedre muligheder for accelerere deres innovation

"Vi er overbeviste om, at det også vil slå klart myndighederne, når de afslutter deres gennemgang af handlen," lyder det ifølge Wall Street Journal fra en talsperson for Broadcom.

EU-Kommissionen skal senest til maj tage stilling til opkøbet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job