Twitter ramt af kæmpe-nedbrud i nat: ‘Works for me,” lyder det kort fra Elon Musk

Twitter-brugere verden over i titusindvis melder om problemer med at tilgå Twitter. Elon Musks eneste kommentar: ‘Works for me.’

Artikel top billede

Twitter-brugere i titusindvis melder om kæmpe-nedbrud hos Twitter, som for tiden er under rekonstruktion efter, at hele den sociale platform i oktober blev overtaget af Elon Musk.

Ifølge Downdetector.com - der tracker webtrafik - blev Twitter ramt af problemer lige over klokken 01:00 torsdag nat dansk tid.

Inden for en time registrerede Downdetector bruger-meldinger om nedbruddet fra titusindvis af brugere i en række lande verden over.

Mange blev på Twitter mødt med en nærmest jovial fejlmeddelelse om, at “noget er gået galt, men du skal ikke ærgre dig - det er ikke din skyld.’

Britiske NetBlocks meddelte i nat, at “Twitter oplever internationalt nedbrud, der har ramt mobil-app og features - inklusive notifikationer.’

Twitters nye ejer, Elon Musk, har taget sagen ganske roligt.

På Twitter offentliggjorde han direkte adspurgt af brugere, der spurgte ham om nedbruddet, først et tweet med de tre ord: “Works for me.”

Nogle timer senere - altså i løbet af natten til torsdag dansk tid - fulgte han dog op med mere information.

Her meddelte han, at Twitter er i gang med “markante ændringer i backend server-arkitekturen,’ som skal føre til, at Twitter skal ‘opleves hurtigere’ af brugerne.

Elon Musk har i sin tid som ejer af Twitter igangsat en række markante ændringer i organisationen.

Allerede et par uger efter, at han overtog selskabet, havde han fyret hele topledelsen samt omkring halvdelen af medarbejderstaben.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect