Derfor træffer vi så mange ringe valg

I “Collective Illusions: Conformity, Complicity, and the Science of Why We Make Bad Decisions” ser Todd Rose på årsagen til, at det ligger så dybt i os mennesker at træffe elendige beslutninger.

Artikel top billede

De fleste mennesker opfatter sig selv som rationelle individer, der er i stand til at træffe gode beslutninger baseret på den viden, vi har adgang til.

Men i realiteten er mange af os klar til at træffe irrationelle valg, lige så snart lejligheden byder sig.

I “Collective Illusions: Conformity, Complicity, and the Science of Why We Make Bad Decisions” går Todd Rose i flæsket på baggrunden for, hvorfor det ligger så dybt i os mennesker at træffe elendige beslutninger.

Både når vi skal vælge mellem potentielle muligheder i virksomheden. Eller når vi som privatpersoner handler mod vore egne interesse i privatøkonomi og i stemmeboksen – eller refleksagtigt hamstrer gær og toiletpapir, når krisen truer.

Forfatteren forsker i intelligens og beslutningsprocesser, har tidligere været ansat på Harvard University, og hans bog bygger også på nye neurovidenskabelige data.

I udgivelsen konkluderer han blandt andet, at vi i langt videre omfang er disponerede for at underkaste os øjeblikkelige impulser samt andres holdninger til en given sag, end vi til hverdag går og bilder os ind.

Når vi lynhurtigt finder fakler og høtyve

Hvilket blandt andet er årsagen til, at så mange mennesker lynhurtigt finder fakler og høtyve frem på de sociale medier, når de – og andre – oprøres over et eller andet. Men uden nødvendigvis selv at bruge kræfter på at søge flere informationer om sagen først.

”Collective Illusions” udkom i begyndelsen af 2022 og blev siden kåret af Amazons bogredaktører som en af årets bedste udgivelser indenfor kategorien ”Business, Leadership, and Science.”

Men bare fordi de synes, at den er god, så er det jo ikke nødvendigvis det samme, som at man selv vil bryde sig om den. Så start eventuelt med at se dette interview med forfatteren på The Psychology Podcast, hvor forfatteren uddyber nogle af sine pointer.

Titel: Collective Illusions: Conformity, Complicity, and the Science of Why We Make Bad Decisions / Forfatter: Todd Rose

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS