Derfor træffer vi så mange ringe valg

I “Collective Illusions: Conformity, Complicity, and the Science of Why We Make Bad Decisions” ser Todd Rose på årsagen til, at det ligger så dybt i os mennesker at træffe elendige beslutninger.

Artikel top billede

De fleste mennesker opfatter sig selv som rationelle individer, der er i stand til at træffe gode beslutninger baseret på den viden, vi har adgang til.

Men i realiteten er mange af os klar til at træffe irrationelle valg, lige så snart lejligheden byder sig.

I “Collective Illusions: Conformity, Complicity, and the Science of Why We Make Bad Decisions” går Todd Rose i flæsket på baggrunden for, hvorfor det ligger så dybt i os mennesker at træffe elendige beslutninger.

Både når vi skal vælge mellem potentielle muligheder i virksomheden. Eller når vi som privatpersoner handler mod vore egne interesse i privatøkonomi og i stemmeboksen – eller refleksagtigt hamstrer gær og toiletpapir, når krisen truer.

Forfatteren forsker i intelligens og beslutningsprocesser, har tidligere været ansat på Harvard University, og hans bog bygger også på nye neurovidenskabelige data.

I udgivelsen konkluderer han blandt andet, at vi i langt videre omfang er disponerede for at underkaste os øjeblikkelige impulser samt andres holdninger til en given sag, end vi til hverdag går og bilder os ind.

Når vi lynhurtigt finder fakler og høtyve

Hvilket blandt andet er årsagen til, at så mange mennesker lynhurtigt finder fakler og høtyve frem på de sociale medier, når de – og andre – oprøres over et eller andet. Men uden nødvendigvis selv at bruge kræfter på at søge flere informationer om sagen først.

”Collective Illusions” udkom i begyndelsen af 2022 og blev siden kåret af Amazons bogredaktører som en af årets bedste udgivelser indenfor kategorien ”Business, Leadership, and Science.”

Men bare fordi de synes, at den er god, så er det jo ikke nødvendigvis det samme, som at man selv vil bryde sig om den. Så start eventuelt med at se dette interview med forfatteren på The Psychology Podcast, hvor forfatteren uddyber nogle af sine pointer.

Titel: Collective Illusions: Conformity, Complicity, and the Science of Why We Make Bad Decisions / Forfatter: Todd Rose

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S