EU vil have teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner

EU vil have de store tech- og teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner for Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU vil have de europæiske teleselskaber og de store amerikanske tech-firmaer til at fremlægge deres investeringsplaner og deres planer for udbygning af infrastruktur.

Oplysningerne skal ifølge Reuters anvendes i EU’s arbejde med at udforme en decideret lovgivning, som vil kunne tvinge de store amerikanske tech-firmaer til at betale en del af omkostningerne for udbygning af den europæiske infrastruktur.

EU-Kommissionen er på trapperne med en offentlig høring, som ventes lanceret i den kommende uge.

Her vil kommissionen blandt andet spørge de store teleselskaber og de store amerikanske indholds-leverandører som Google, Netflix, Meta og Amazon om, hvad de investerer i, hvordan investeringsplanerne vil udvikle sig og om de vurderer, at der er investerings-mangler nogle steder.

EU vil også have dem til at fremlægge deres vurderinger af, hvor hurtigt skiftet til cloud pågår lige nu og om der er brug for investeringer i nye områder.

Desuden vil EU have klarlagt det konkrete forhold mellem big tech-selskaberne og de europæiske teleselskaber.

Høringen skyldes, at en række af de store europæiske teleselskaber med Deutsche Telecom, Orange, Telefonica og Telecom Italia i spidsen har forlangt, at de store amerikanske indholds-leverandører spytter i kassen og er med til at finansiere udbygning af den europæiske infrastruktur.

Dette skyldes, at de seks største amerikanske indholdsleverandører i dag står for mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

De amerikanske selskaber har på den anden side fremført, at sådan en ‘internet-skat’ vil kunne få konsekvenser for blandt andet det europæiske princip om net-neutralitet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S