EU vil have teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner

EU vil have de store tech- og teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner for Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU vil have de europæiske teleselskaber og de store amerikanske tech-firmaer til at fremlægge deres investeringsplaner og deres planer for udbygning af infrastruktur.

Oplysningerne skal ifølge Reuters anvendes i EU’s arbejde med at udforme en decideret lovgivning, som vil kunne tvinge de store amerikanske tech-firmaer til at betale en del af omkostningerne for udbygning af den europæiske infrastruktur.

EU-Kommissionen er på trapperne med en offentlig høring, som ventes lanceret i den kommende uge.

Her vil kommissionen blandt andet spørge de store teleselskaber og de store amerikanske indholds-leverandører som Google, Netflix, Meta og Amazon om, hvad de investerer i, hvordan investeringsplanerne vil udvikle sig og om de vurderer, at der er investerings-mangler nogle steder.

EU vil også have dem til at fremlægge deres vurderinger af, hvor hurtigt skiftet til cloud pågår lige nu og om der er brug for investeringer i nye områder.

Desuden vil EU have klarlagt det konkrete forhold mellem big tech-selskaberne og de europæiske teleselskaber.

Høringen skyldes, at en række af de store europæiske teleselskaber med Deutsche Telecom, Orange, Telefonica og Telecom Italia i spidsen har forlangt, at de store amerikanske indholds-leverandører spytter i kassen og er med til at finansiere udbygning af den europæiske infrastruktur.

Dette skyldes, at de seks største amerikanske indholdsleverandører i dag står for mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

De amerikanske selskaber har på den anden side fremført, at sådan en ‘internet-skat’ vil kunne få konsekvenser for blandt andet det europæiske princip om net-neutralitet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job