EU vil have teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner

EU vil have de store tech- og teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner for Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU vil have de europæiske teleselskaber og de store amerikanske tech-firmaer til at fremlægge deres investeringsplaner og deres planer for udbygning af infrastruktur.

Oplysningerne skal ifølge Reuters anvendes i EU’s arbejde med at udforme en decideret lovgivning, som vil kunne tvinge de store amerikanske tech-firmaer til at betale en del af omkostningerne for udbygning af den europæiske infrastruktur.

EU-Kommissionen er på trapperne med en offentlig høring, som ventes lanceret i den kommende uge.

Her vil kommissionen blandt andet spørge de store teleselskaber og de store amerikanske indholds-leverandører som Google, Netflix, Meta og Amazon om, hvad de investerer i, hvordan investeringsplanerne vil udvikle sig og om de vurderer, at der er investerings-mangler nogle steder.

EU vil også have dem til at fremlægge deres vurderinger af, hvor hurtigt skiftet til cloud pågår lige nu og om der er brug for investeringer i nye områder.

Desuden vil EU have klarlagt det konkrete forhold mellem big tech-selskaberne og de europæiske teleselskaber.

Høringen skyldes, at en række af de store europæiske teleselskaber med Deutsche Telecom, Orange, Telefonica og Telecom Italia i spidsen har forlangt, at de store amerikanske indholds-leverandører spytter i kassen og er med til at finansiere udbygning af den europæiske infrastruktur.

Dette skyldes, at de seks største amerikanske indholdsleverandører i dag står for mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

De amerikanske selskaber har på den anden side fremført, at sådan en ‘internet-skat’ vil kunne få konsekvenser for blandt andet det europæiske princip om net-neutralitet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS