EU vil have teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner

EU vil have de store tech- og teleselskaber til at fremlægge deres investeringsplaner for Europa.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU vil have de europæiske teleselskaber og de store amerikanske tech-firmaer til at fremlægge deres investeringsplaner og deres planer for udbygning af infrastruktur.

Oplysningerne skal ifølge Reuters anvendes i EU’s arbejde med at udforme en decideret lovgivning, som vil kunne tvinge de store amerikanske tech-firmaer til at betale en del af omkostningerne for udbygning af den europæiske infrastruktur.

EU-Kommissionen er på trapperne med en offentlig høring, som ventes lanceret i den kommende uge.

Her vil kommissionen blandt andet spørge de store teleselskaber og de store amerikanske indholds-leverandører som Google, Netflix, Meta og Amazon om, hvad de investerer i, hvordan investeringsplanerne vil udvikle sig og om de vurderer, at der er investerings-mangler nogle steder.

EU vil også have dem til at fremlægge deres vurderinger af, hvor hurtigt skiftet til cloud pågår lige nu og om der er brug for investeringer i nye områder.

Desuden vil EU have klarlagt det konkrete forhold mellem big tech-selskaberne og de europæiske teleselskaber.

Høringen skyldes, at en række af de store europæiske teleselskaber med Deutsche Telecom, Orange, Telefonica og Telecom Italia i spidsen har forlangt, at de store amerikanske indholds-leverandører spytter i kassen og er med til at finansiere udbygning af den europæiske infrastruktur.

Dette skyldes, at de seks største amerikanske indholdsleverandører i dag står for mere end halvdelen af den europæiske internettrafik.

De amerikanske selskaber har på den anden side fremført, at sådan en ‘internet-skat’ vil kunne få konsekvenser for blandt andet det europæiske princip om net-neutralitet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse