Artikel top billede

Politiet har slettet beviser for politi-ansats hacking af kollegers telefoner

Politiet har selv slettet beviser for, at tidligere it-medarbejdere i politiet hackede sine kollegers telefoner.

Bevismaterialet mod en tidligere 43-årig it-medarbejder hos Østjyllands Politi, som for tiden sidder på anklagebænken i Retten i Aarhus, er helt usædvanligt blevet slettet af politiet selv.

Den tidligere medarbejder har erkendt, at han har hacket op mod 140 kollegers mobiltelefoner.

Ifølge Ritzau blev en del af bevismaterialet slettet som led i en aftale under politiets egen efterforskning.

Her gik den tidligere it-medarbejder med til at udlevere koden til sine harddiske, da han blev stillet i udsigt, at materialet på den ville blive slettet med det samme.

Det skete med godkendelse fra politiledelsen, hedder det.

Ifølge Ritzau ventes sletningen ikke at få den store betydning for sagen, da den 43-årige har erkendt sig skyldig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere