Google på trapperne med smart-brikker til at finde forlagte ting

Søgegiganten arbejder på at lave en pendant til Apples Airtags og Samsungs Smarttags.

Artikel top billede

Google synes at være i færd med at udvikle en konkurrent til Apples Airtags. (Foto: Jesper Lisby)

Det bliver sandsynligvis sværere at forlægge sine ting som Android-brugere, hvis Googles planer om at bygge en ny klasse af bluetooth-baserede smart-trackere bliver til virkelighed.

Ifølge netmediet 9to5google brygger selskabet på et ’Finder Network’, til at lokalisere og finde ting på samme vis som Apple gør med sine Airtags.

Googles pendant til Apples smart-tracker går under udviklingsnavnet ’Grogu’, og fremgår i nogle af Google app-dokumentation til ’Fast Pair’ bluetooth-funktioner som en ’Locator tag’.

Ved at bruge de mange iPhone-enheder omkring i omverdenen, har Apple skabt et netværk af enheder, der kan lokalisere Apple-enheder og Airtags med under en halv meters præcision.

Ud over en bluetooth-forbindelse, kræver funktionaliteten, at Google kan skabe et netværk af UWB-enheder (Ultra Wide-band) i felten til at lokalisere og registrere eventuelle smart-tracker enheder omkring.

Det er kun nyere Pixel Pro telefoner såsom Pixel 6 Pro og Pixel 7 Pro der har indbygget UWB-chip i Google økosystem, men udviklingen af Googles nye tag synes at være under Nest-afdelingens portefølje, hvorfor 9to5Google forventer, at kommende Nest-enheder såsom smarthøjtalere og routere vil byde på UWB-funktioner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse