Google på trapperne med smart-brikker til at finde forlagte ting

Søgegiganten arbejder på at lave en pendant til Apples Airtags og Samsungs Smarttags.

Artikel top billede

Google synes at være i færd med at udvikle en konkurrent til Apples Airtags. (Foto: Jesper Lisby)

Det bliver sandsynligvis sværere at forlægge sine ting som Android-brugere, hvis Googles planer om at bygge en ny klasse af bluetooth-baserede smart-trackere bliver til virkelighed.

Ifølge netmediet 9to5google brygger selskabet på et ’Finder Network’, til at lokalisere og finde ting på samme vis som Apple gør med sine Airtags.

Googles pendant til Apples smart-tracker går under udviklingsnavnet ’Grogu’, og fremgår i nogle af Google app-dokumentation til ’Fast Pair’ bluetooth-funktioner som en ’Locator tag’.

Ved at bruge de mange iPhone-enheder omkring i omverdenen, har Apple skabt et netværk af enheder, der kan lokalisere Apple-enheder og Airtags med under en halv meters præcision.

Ud over en bluetooth-forbindelse, kræver funktionaliteten, at Google kan skabe et netværk af UWB-enheder (Ultra Wide-band) i felten til at lokalisere og registrere eventuelle smart-tracker enheder omkring.

Det er kun nyere Pixel Pro telefoner såsom Pixel 6 Pro og Pixel 7 Pro der har indbygget UWB-chip i Google økosystem, men udviklingen af Googles nye tag synes at være under Nest-afdelingens portefølje, hvorfor 9to5Google forventer, at kommende Nest-enheder såsom smarthøjtalere og routere vil byde på UWB-funktioner.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job