Apple forbereder nyt vildt prishop: iPhones kan blive markant dyrere i fremtiden

Et prishop, der betyder, at forbrugerne skal betale endnu mere for at få fingre i den bedste iPhone, kan være på vej.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Købelysten har sjældent været overvældende, når Apple har forsøgt sig med at lancere billigere iPhones.

Eksempelvis blev den farverige og billigere iPhone 5C et flop, da den blev introduceret i 2013.

Og den nye store iPhone 14 Plus lader heller ikke til at være blevet et hit hos forbrugerne, som tilsyneladende foretrækker de dyrere pro-modeller.

Eksempelvis rapporterede det taiwanesiske erhvervsmedie Digitimes for nylig, at Apple har neddroslet produktionen af iPhone 14 Plus, som ellers udmærker sig ved at være Apples første store iPhone i et mere prisvenlige segment.

Måske er det netop læren herfra, der betyder, at Apple nu tilsyneladende har fremskredne plan om at foretage et prismæssigt hop op ad i markedet og dermed forsøge at hæve standarden for, hvor meget en almindelig forbruger er villig til at betale for en telefon.

En manøvre som Apple havde succes med, da selskabet lancerede iPhone X i 2017.

Planer om ny ultra-model

Ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg planlægger Apple således at lancere en ny Ultra-model, der ventes at stryge direkte ind i toppen af prishierarkiet og dermed blive den dyreste iPhone i sortimentet.

Den vil således blive endnu dyrere end iPhone 14 Pro Max, der har en listepris, som i den billigste version koster 11.499 kroner.

Forbrugerne vil strække sig

Da Apple præsenterede sit kvartalsregnskab i sidste uge, slog topchefen fast, at han ikke udelukkede prisstigning og på trods af makroøkonomiske udfordringer vurderede, at folk stadigvæk var villige til at betale høje priser for en iPhone.

“Iphone er blevet så integreret en del af folks liv, at jeg tror, at folk er villige til at strække sig for at få det bedst mulige indenfor denne kategori,” sagde han.

Apple er i stigende begyndt at bruge Ultra-navnet for sine ypperste produkter.

Således lancerede Apple i fjor et Apple Watch Ultra ligesom, at den mest kraftfulde version af Apples M1-processorer ligeledes er blevet udstyret med Ultra-prædikatet.

Kan få endnu vildere kamera

Det er uvist, hvad en kommende Ultra iPhone vil komme til at betyde på, men Bloomberg vurderer, at endnu mere markante kamera-forbedringer, en endnu hurtigere chip og muligvis også en endnu større skærm.

Bloomberg spekulerer ligeledes i, at en Ultra Iphone muligvis også vil blive lanceret i et nyt design, hvor opladningsstikket bliver fjernet til det fordel trådløs opladning.

En kommende Ultra iPhone kan ifølge Bloomberg blive lanceret i 2024, når iPhone 16 ventes at få debut.

Men ifølge det amerikanske medie planlægger Apple allerede med iPhone 15 at udstyre de dyre Pro-modeller med endnu flere eksklusive funktioner, som kunderne altså kommer til at gå glip af, hvis de vælger de billigste iPhones.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S