Microsoft vil automatisere Excel med ny AI

Excel står overfor en stor automatisering af formler og funktioner, hvis den nye AI bliver indført.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

I fremtiden kan Excel-brugere få det nemmere.

Microsoft arbejder på at indføre det nye Flame AI i Office-programmet Excel. Flame vil gøre automatiseringen af Microsoft Excel-formler mere effektiv.

Det skriver Winbuzzer.

Der har været meget snak om ChatGPT, og det kom muligvis bag på nogle, at det ikke, var den, der blev nævnt, men det er, fordi Flame er en lille sprogmodel, der er designet specifikt til Excel-formler.

Flame AI "udnytter domæneindsigt til at opnå konkurrencedygtig præstation med en væsentligt mindre model (60 millioner parametre) og to størrelsesordener mindre træningsdata," lyder det i et papir fra Microsofts research-team, som fortsætter:

"Vi kuraterer et træningsdatasæt ved hjælp af skitse-deduplikering, introducerer en Excel-specifik formel-tokenizer til vores model og bruger domænespecifikke versioner af maskeret spændviddeforudsigelse og støjende auto-kodning som mål."

Derudover har Microsofts CEO Satya Nadella meldt ud, at OpenAI’s teknologier som Dall-E2 og ChatGPT skal bredes ud i hele Microsoft-porteføljen, så det rammer muligvis også Excel på et tidspunkt, når tid er.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S