Microsoft vil automatisere Excel med ny AI

Excel står overfor en stor automatisering af formler og funktioner, hvis den nye AI bliver indført.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

I fremtiden kan Excel-brugere få det nemmere.

Microsoft arbejder på at indføre det nye Flame AI i Office-programmet Excel. Flame vil gøre automatiseringen af Microsoft Excel-formler mere effektiv.

Det skriver Winbuzzer.

Der har været meget snak om ChatGPT, og det kom muligvis bag på nogle, at det ikke, var den, der blev nævnt, men det er, fordi Flame er en lille sprogmodel, der er designet specifikt til Excel-formler.

Flame AI "udnytter domæneindsigt til at opnå konkurrencedygtig præstation med en væsentligt mindre model (60 millioner parametre) og to størrelsesordener mindre træningsdata," lyder det i et papir fra Microsofts research-team, som fortsætter:

"Vi kuraterer et træningsdatasæt ved hjælp af skitse-deduplikering, introducerer en Excel-specifik formel-tokenizer til vores model og bruger domænespecifikke versioner af maskeret spændviddeforudsigelse og støjende auto-kodning som mål."

Derudover har Microsofts CEO Satya Nadella meldt ud, at OpenAI’s teknologier som Dall-E2 og ChatGPT skal bredes ud i hele Microsoft-porteføljen, så det rammer muligvis også Excel på et tidspunkt, når tid er.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S