Microsoft vil automatisere Excel med ny AI

Excel står overfor en stor automatisering af formler og funktioner, hvis den nye AI bliver indført.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

I fremtiden kan Excel-brugere få det nemmere.

Microsoft arbejder på at indføre det nye Flame AI i Office-programmet Excel. Flame vil gøre automatiseringen af Microsoft Excel-formler mere effektiv.

Det skriver Winbuzzer.

Der har været meget snak om ChatGPT, og det kom muligvis bag på nogle, at det ikke, var den, der blev nævnt, men det er, fordi Flame er en lille sprogmodel, der er designet specifikt til Excel-formler.

Flame AI "udnytter domæneindsigt til at opnå konkurrencedygtig præstation med en væsentligt mindre model (60 millioner parametre) og to størrelsesordener mindre træningsdata," lyder det i et papir fra Microsofts research-team, som fortsætter:

"Vi kuraterer et træningsdatasæt ved hjælp af skitse-deduplikering, introducerer en Excel-specifik formel-tokenizer til vores model og bruger domænespecifikke versioner af maskeret spændviddeforudsigelse og støjende auto-kodning som mål."

Derudover har Microsofts CEO Satya Nadella meldt ud, at OpenAI’s teknologier som Dall-E2 og ChatGPT skal bredes ud i hele Microsoft-porteføljen, så det rammer muligvis også Excel på et tidspunkt, når tid er.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job