Microsoft vil automatisere Excel med ny AI

Excel står overfor en stor automatisering af formler og funktioner, hvis den nye AI bliver indført.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rawpixel on Unsplash)

I fremtiden kan Excel-brugere få det nemmere.

Microsoft arbejder på at indføre det nye Flame AI i Office-programmet Excel. Flame vil gøre automatiseringen af Microsoft Excel-formler mere effektiv.

Det skriver Winbuzzer.

Der har været meget snak om ChatGPT, og det kom muligvis bag på nogle, at det ikke, var den, der blev nævnt, men det er, fordi Flame er en lille sprogmodel, der er designet specifikt til Excel-formler.

Flame AI "udnytter domæneindsigt til at opnå konkurrencedygtig præstation med en væsentligt mindre model (60 millioner parametre) og to størrelsesordener mindre træningsdata," lyder det i et papir fra Microsofts research-team, som fortsætter:

"Vi kuraterer et træningsdatasæt ved hjælp af skitse-deduplikering, introducerer en Excel-specifik formel-tokenizer til vores model og bruger domænespecifikke versioner af maskeret spændviddeforudsigelse og støjende auto-kodning som mål."

Derudover har Microsofts CEO Satya Nadella meldt ud, at OpenAI’s teknologier som Dall-E2 og ChatGPT skal bredes ud i hele Microsoft-porteføljen, så det rammer muligvis også Excel på et tidspunkt, når tid er.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S