Foxconns kæmpefabrik i Kina i fulde omdrejninger: Sætter ny omsætningsrekord

Apple-fabrikken, som var ramt af protester som følge af de kinesiske covid-19-restriktioner, er tilbage i solid produktion og er med til at hæve Foxconns omsætning til højt niveau.

Artikel top billede

Efter store udfordringer med produktionen hæver verdens største iPhone-fabrik Foxconn i januar salget til nyt højt niveau.

I en salgsopdatering søndag rapporterede den taiwanske produktionsgigant og Apple-leverandør om en omsætning på 22 milliarder dollar i januar, 48 procent mere end i samme periode for et år siden.

Det er det højeste niveau nogensinde for den måned. Omsætningen steg næsten fem procent i forhold til måneden før.

Det skriver CNN.

Producenten tilskrev de positive takter sin store iPhone-fabrik i Zhengzhou i det centrale Kina, som er ved at vende tilbage til normalen efter at have været berørt af de omsiggribende corona-restriktioner og arbejdsprotester.

Derudover hjalp en bedre komponentforsyning også med at øge salget.

Både forbrugerelektronik og computerprodukter viste begge en stærk tocifret vækst, fremgår det.

Foxconns problemer begyndte tilbage i oktober, da ansatte forlod den kinesiske fabrik på grund af bekymringer om corona-relaterede arbejdsforhold og mangel på mad. Md Senere tilbød Foxconn bonusser til de ansatte for at vende tilbage.

Men voldsomme protester brød siden ud i november, da nyansatte medarbejdere sagde, at ledelsen var løbet fra deres løfter.

Arbejdere stødte sammen med sikkerhedsofficerer, før virksomheden til sidst tilbød dem kontanter for at stoppe og forlade stedet.

I sidste uge pegede Apple på udfordringer i Kina som en nøglefaktor i dets dårligere end forventet indtjening. Apple har også tidligere meldt ud, at det overvejer at flytte produktionen ud af Kina.

Foxconn har siden formået at stabilisere driften på sit anlæg. I sidste måned rapporterede kinesiske statsmedier, at fabrikken i Zhengzhou næsten var normal igen og nåede 90 procent af kapaciteten i slutningen af ​​december.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job