Foxconns kæmpefabrik i Kina i fulde omdrejninger: Sætter ny omsætningsrekord

Apple-fabrikken, som var ramt af protester som følge af de kinesiske covid-19-restriktioner, er tilbage i solid produktion og er med til at hæve Foxconns omsætning til højt niveau.

Artikel top billede

Efter store udfordringer med produktionen hæver verdens største iPhone-fabrik Foxconn i januar salget til nyt højt niveau.

I en salgsopdatering søndag rapporterede den taiwanske produktionsgigant og Apple-leverandør om en omsætning på 22 milliarder dollar i januar, 48 procent mere end i samme periode for et år siden.

Det er det højeste niveau nogensinde for den måned. Omsætningen steg næsten fem procent i forhold til måneden før.

Det skriver CNN.

Producenten tilskrev de positive takter sin store iPhone-fabrik i Zhengzhou i det centrale Kina, som er ved at vende tilbage til normalen efter at have været berørt af de omsiggribende corona-restriktioner og arbejdsprotester.

Derudover hjalp en bedre komponentforsyning også med at øge salget.

Både forbrugerelektronik og computerprodukter viste begge en stærk tocifret vækst, fremgår det.

Foxconns problemer begyndte tilbage i oktober, da ansatte forlod den kinesiske fabrik på grund af bekymringer om corona-relaterede arbejdsforhold og mangel på mad. Md Senere tilbød Foxconn bonusser til de ansatte for at vende tilbage.

Men voldsomme protester brød siden ud i november, da nyansatte medarbejdere sagde, at ledelsen var løbet fra deres løfter.

Arbejdere stødte sammen med sikkerhedsofficerer, før virksomheden til sidst tilbød dem kontanter for at stoppe og forlade stedet.

I sidste uge pegede Apple på udfordringer i Kina som en nøglefaktor i dets dårligere end forventet indtjening. Apple har også tidligere meldt ud, at det overvejer at flytte produktionen ud af Kina.

Foxconn har siden formået at stabilisere driften på sit anlæg. I sidste måned rapporterede kinesiske statsmedier, at fabrikken i Zhengzhou næsten var normal igen og nåede 90 procent af kapaciteten i slutningen af ​​december.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S