Foxconns kæmpefabrik i Kina i fulde omdrejninger: Sætter ny omsætningsrekord

Apple-fabrikken, som var ramt af protester som følge af de kinesiske covid-19-restriktioner, er tilbage i solid produktion og er med til at hæve Foxconns omsætning til højt niveau.

Artikel top billede

Efter store udfordringer med produktionen hæver verdens største iPhone-fabrik Foxconn i januar salget til nyt højt niveau.

I en salgsopdatering søndag rapporterede den taiwanske produktionsgigant og Apple-leverandør om en omsætning på 22 milliarder dollar i januar, 48 procent mere end i samme periode for et år siden.

Det er det højeste niveau nogensinde for den måned. Omsætningen steg næsten fem procent i forhold til måneden før.

Det skriver CNN.

Producenten tilskrev de positive takter sin store iPhone-fabrik i Zhengzhou i det centrale Kina, som er ved at vende tilbage til normalen efter at have været berørt af de omsiggribende corona-restriktioner og arbejdsprotester.

Derudover hjalp en bedre komponentforsyning også med at øge salget.

Både forbrugerelektronik og computerprodukter viste begge en stærk tocifret vækst, fremgår det.

Foxconns problemer begyndte tilbage i oktober, da ansatte forlod den kinesiske fabrik på grund af bekymringer om corona-relaterede arbejdsforhold og mangel på mad. Md Senere tilbød Foxconn bonusser til de ansatte for at vende tilbage.

Men voldsomme protester brød siden ud i november, da nyansatte medarbejdere sagde, at ledelsen var løbet fra deres løfter.

Arbejdere stødte sammen med sikkerhedsofficerer, før virksomheden til sidst tilbød dem kontanter for at stoppe og forlade stedet.

I sidste uge pegede Apple på udfordringer i Kina som en nøglefaktor i dets dårligere end forventet indtjening. Apple har også tidligere meldt ud, at det overvejer at flytte produktionen ud af Kina.

Foxconn har siden formået at stabilisere driften på sit anlæg. I sidste måned rapporterede kinesiske statsmedier, at fabrikken i Zhengzhou næsten var normal igen og nåede 90 procent af kapaciteten i slutningen af ​​december.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS