Opdatering: Nu kan du få 192 gb DDR5 ram til din pc

MSI er den første hardware-producent, som åbner op for vilde hukommelsesmængder til din pc.

Artikel top billede

De første 48 gigabyte DDR5 klodser er signeret af Micron. (Foto: Micron)

Kan du ikke få nok med hukommelse til din pc, skal du til at holde øje med, om der er dukket en opdatering op til dit systems bundkort – forudsat at du er ejer af en Intel Core-processor fra 12. eller den spritnye 13. generation.

Bundkort-producenten MSI er først med en opdatering til selskabets Intel 600 og 700 baserede motherboards, som gør det muligt at knytte de nye ram-moduler med 24 og 48 gigabyte ram.

Med fire ram-blokke i systemet giver det altså mulighed for op til 192 gigabyte hukommelse eller 96 med fire 24 gigabyte klodser i systemet. Hidtil har platformen maksimalt kunne tilbyde fire gange 32 gigabyte ram.

Ifølge MSI vil de nye hukommelsesklodser kunne genkendes af eksisterende H610, B660, Z690, B760 og Z790 baserede kort fra MEG; MPG, MAG og Pro serierne. En opdateret version af bundkortets UEFI-styresystemet er dog altid at anbefale.

Flere producenter på vej

Taiwanske MSI er den første producent med understøttelsen, men flere skulle angiveligt være på vej med overhalingen, skriver hardware-mediet Toms Hardware.

Nyheden kommer få uger efter, at hukommelsesproducenten Micron kunne løfte sløret for sine første DDR5-klodser med kapaciteter på op til 48 gigabyte. De enkelte klodser kommer i to hastighedsvarianter: 5.200 og 5.600 MHz.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)