Årsagen er fundet: Derfor er lufthavne blevet ramt af globalt it-kaos

Det ser ud til at årsagen til et it-nedbrud, som har skabt et globalt lufthanskaos er fundet. Der vides dog endnu ikke, hvornår fejlen som ramte hos den tyske gigant Lufthansa, er udbedret.

Artikel top billede

Foto: Unsplash

Tidligere på dagen forårsagede et stort it-nedbrud hos den tyske luftfartsgigant Lufthansa, hvad der i tyske medier er blevet beskrevet som “et globalt lufthavns-kaos.”

Nu er årsagen til nedbruddet blevet fundet, oplyser Lufthansa på Twitter.

"Denne morgen blev fly fra Lufthansa Group påvirket af et it-nedbrud, der skyldes byggearbejde i Frankfurt-området. Desværre har nedbruddet ført til forsinkelse og aflysninger af flyafgangen," oplyser Lufthansa på Twitter.

Glasfiberkabel blev beskadiget

Overfor nyhedsbureauet Reuters bekræfter en talsperson fra Lufthansa, at der er tale om et it-system-nedbrud, der omfatter hele Lufthansa-koncernen.

Lufthansa Group er Europas næststørste flyselskab og ejer udover Lufthansa også flyselskaberne Eurowings, Austrian Airlines, Brussels Airlines og Swiss and Edelweiss Air

Helt konkret skyldes nedbruddet følge Reuters, at et glasfiberkabel hos den tyske televirksomhed Deutsche Telekom er blevet beskadiget i forbindelse med et byggearbejde.

Fejlen har blandt andet betydet, at passagerer har haft problemer med check-in og boarding på Lufthansas fly.

Ifølge Reuters forventer Lufthansa at problemerne vil være løst i løbet af eftermiddagen, men der er dog ingen konkret tidsplan.

Nedbruddet hos den tyske luftfartsgigant kommer i øvrigt dagen efter, at et stort hackerangreb ramte SAS og fik den konsekvens, at nogle brugere fik utilsigtet adgang til andre SAS-kunders brugerkonti.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos