Digitaliseringsminister Marie Bjerre dropper TikTok: Persondata skal "behandles sikkert og fortroligt og ikke sendes til Kina"

Landets digitaliseringsminister vælger nu at slette sin TikTok-profil, som hun har benyttet sig af som folketingsmedlem. Det sker efter Center for Cybersikkerheds nye anbefalinger.

Artikel top billede

(Foto: Qëndrim Fazliu)

Digitaliseringsministeren Marie Bjerre (V) har droppet TikTok.

Det skrev hun på Twitter lørdag.

Hun har slettet den profil, hun har brugt som folketingsmedlem. Argumentet lyder, at persondata skal behandles sikkert, og at det er en prioritet, at det ikke sendes til Kina.

Udmeldingen sker efter, at Center for Cybersikkerhed (CFCS) sidste uge har frarådet alle ansatte i staten at benytte sig af den kinesiske app på tjenestelige enheder.

Anbefalingen gælder desuden tjenestemobiltelefoner, der tilhører ministre og embedsmænd blandt andre, der kan have 'behov for et højt sikkerhedsniveau', lød udmeldingen fra centret, der hører under Forsvarets Efterretningstjeneste.

CFCS har i samarbejde med PET og Statens IT udbarbejdet en håndbog i sikkerhed for mobile enheder, og det er netop i denne, at TikTok frarådes af sikkerhedsmæsige hensyn.

Sidste uge lød det ligeledes fra EU-Kommissionen, at man her forbyder alle sine medarbejdere at anvende TikTok på de enheder, som de i et eller andet omfang anvender til arbejdsmæssige forhold.

Rosa Lund og Alex Vanopslagh har slettet TikTok

Marie Bjerre er dog ikke den eneste politiker, der allerede har taget handling.

Partileder Alex Vanopslagh (LA) har også slettet appen TikTok fra sin arbejdstelefon. Det har gjort i lyset af den kritik af appen, der førte til de nye anbefalinger, oplyste han til Politiken.

Han gjorde sig især bemærket på TikTok under valgkampen sidste år, hvor han kom bredt ud til ungdommen med sine videoer. Flere medier har endda givet ham navnet 'Kongen af TikTok'.

Enhedslistens Rosa Lund har ligeledes fjernet appen fra sin tjenestetelefon, hun vil dog fortsat benytte sig af TikTok, dog bare på sin privattelefon.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS