Tidligere CFCS-chef opfordrer til bedre beskyttelse mod DDoS-angreb

I lyset af den seneste bølge af cyberangreb, bør danske virksomheder opruste deres DDoS-beskyttelse, mener tidligere chef for Center for Cybersikkerhed Thomas Lund-Sørensen.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Københavns Lufthavn, SAS, Forsvaret, danske banker, Finansministeriet og senest Region Hovedstadens hospitaler er inden for kort tid alle blevet ramt af DDoS-angreb, der har fået deres hjemmesider til at gå i sort.

Det får nu tidligere chef for Center for Cybersikkerhed (CFCS) Thomas Lund-Sørensen til at opfordre til beskyttelse.

Det skriver DR.

Han mener, at DDoS-beskyttelse har været anset som mindre forretningskritisk, da nogle timers hjemmesidenedbrud jo sjældent forårsager samme ødelæggelse som andre typer ondsindede cyberangreb.

Men den holdning bør danske virksomheder ændre, mener han i lyset af de seneste mange DDoS-angreb.

"Nu ser vi, at sektor efter sektor bliver ramt meget systematisk, og derfor bliver vi nødt til at kaste denne her 'lev med det'-holdning lidt væk," siger Thomas Lund-Sørensen til DR.

Ifølge Thomas Lund-Sørensen skaber angrebene utryghed i Danmark, og danske organisationer har en samfundspligt til at afvise de formentligt russisk anførte angreb bedre, mener han.

Til Computerworld har Thomas Lund-Sørensen tidligere ytret, at DDoS-angreb ikke er det mest kritiske at beskytte sig mod, og man som virksomhed er nødt til at prioritere.

Men han pegede også på, at et DDoS-angreb principielt er et angreb mod ytringsfrihed.

Thomas Lund Sørensen var chef for Center for Cybersikkerhed fra centerets stiftelse i 2012 og omkring 10 år frem.

Han har efterfølgende været rådgiver og partner i konsulenthuset Macro Advisory Partners (MAP). Her stoppede han dog ved årsskiftet. Hvor han skal hen nu, har han ikke delt med branchen endnu.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S