Tidligere CFCS-chef opfordrer til bedre beskyttelse mod DDoS-angreb

I lyset af den seneste bølge af cyberangreb, bør danske virksomheder opruste deres DDoS-beskyttelse, mener tidligere chef for Center for Cybersikkerhed Thomas Lund-Sørensen.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Granquist)

Københavns Lufthavn, SAS, Forsvaret, danske banker, Finansministeriet og senest Region Hovedstadens hospitaler er inden for kort tid alle blevet ramt af DDoS-angreb, der har fået deres hjemmesider til at gå i sort.

Det får nu tidligere chef for Center for Cybersikkerhed (CFCS) Thomas Lund-Sørensen til at opfordre til beskyttelse.

Det skriver DR.

Han mener, at DDoS-beskyttelse har været anset som mindre forretningskritisk, da nogle timers hjemmesidenedbrud jo sjældent forårsager samme ødelæggelse som andre typer ondsindede cyberangreb.

Men den holdning bør danske virksomheder ændre, mener han i lyset af de seneste mange DDoS-angreb.

"Nu ser vi, at sektor efter sektor bliver ramt meget systematisk, og derfor bliver vi nødt til at kaste denne her 'lev med det'-holdning lidt væk," siger Thomas Lund-Sørensen til DR.

Ifølge Thomas Lund-Sørensen skaber angrebene utryghed i Danmark, og danske organisationer har en samfundspligt til at afvise de formentligt russisk anførte angreb bedre, mener han.

Til Computerworld har Thomas Lund-Sørensen tidligere ytret, at DDoS-angreb ikke er det mest kritiske at beskytte sig mod, og man som virksomhed er nødt til at prioritere.

Men han pegede også på, at et DDoS-angreb principielt er et angreb mod ytringsfrihed.

Thomas Lund Sørensen var chef for Center for Cybersikkerhed fra centerets stiftelse i 2012 og omkring 10 år frem.

Han har efterfølgende været rådgiver og partner i konsulenthuset Macro Advisory Partners (MAP). Her stoppede han dog ved årsskiftet. Hvor han skal hen nu, har han ikke delt med branchen endnu.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse