35-årig dømt for ulovlig fildeling – Rettighedsalliancen jubler

En mand er blevet dømt for tre måneders betinget fængsel for at have solgt seedboxe, som blev brugt til ulovlig fildeling.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har i en tilståelsessag ved Retten i Aalborg fået idømt en 35–årig mand tre måneders betinget fængsel. Mande er dømt for at have medvirket til ulovlig deling af filer i form af film, tv-serier, bøger med mere.

Det oplyser Politiet i en meddelelse.

Den 35-årige har i perioden november 2020 til maj 2021 gennem en virksomhed solgt adgang til såkaldte seedboxe for brugerne på fildelingstjenesterne ”ShareUniversity”, ”Superbits” og ”Danishbytes.org”, der delte rettighedsbeskyttet materiale.

Seedboxe kan til en vis grad skjule brugernes identiteter. I denne sag blev de benyttet til at dele mere end 3800 ophavsretbeskyttede værker på tjenesterne.

Ud over fængselsstraffen har den dømte fået konfiskeret 300.000 kroner, som han havde modtaget som betaling fra brugere af tjenesterne.

Den 35- årige er samtidig dømt til at betale en erstatning på 298.660 kroner til Rettighedsalliancen.

”Med en straf på tre måneders fængsel sendes der et signal om, at myndighederne tager krænkelser af ophavsretten alvorligt. Man risikerer at få en dom, hvis man deler eller faciliterer deling af ulovligt materiale,” udtaler Jan Østergaard, der er specialanklager hos NSK i meddelelsen.

Sagen er en del af et større sagskompleks om ulovlige fildelingstjenester, der udspringer af en anmeldelse fra Rettighedsalliancen i 2018.

Hos Rettighedsalliancen, der varetager den kreative branches rettigheder, er der glæde at spore over dommen.

”RettighedsAlliancen ser meget positivt på, at der er faldet dom i denne sag. Den er med til at tegne et billede af det ulovlige marked som meget mere end bare bagmænd og brugere. Der er mange flere lag i det ulovlige marked, som har et ansvar,” udtaler RettighedsAlliancens direktør, Maria Fredenslund, i en meddelelse.

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Løsningsarkitekt søges til fortsat digitalisering af Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job