35-årig dømt for ulovlig fildeling – Rettighedsalliancen jubler

En mand er blevet dømt for tre måneders betinget fængsel for at have solgt seedboxe, som blev brugt til ulovlig fildeling.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) har i en tilståelsessag ved Retten i Aalborg fået idømt en 35–årig mand tre måneders betinget fængsel. Mande er dømt for at have medvirket til ulovlig deling af filer i form af film, tv-serier, bøger med mere.

Det oplyser Politiet i en meddelelse.

Den 35-årige har i perioden november 2020 til maj 2021 gennem en virksomhed solgt adgang til såkaldte seedboxe for brugerne på fildelingstjenesterne ”ShareUniversity”, ”Superbits” og ”Danishbytes.org”, der delte rettighedsbeskyttet materiale.

Seedboxe kan til en vis grad skjule brugernes identiteter. I denne sag blev de benyttet til at dele mere end 3800 ophavsretbeskyttede værker på tjenesterne.

Ud over fængselsstraffen har den dømte fået konfiskeret 300.000 kroner, som han havde modtaget som betaling fra brugere af tjenesterne.

Den 35- årige er samtidig dømt til at betale en erstatning på 298.660 kroner til Rettighedsalliancen.

”Med en straf på tre måneders fængsel sendes der et signal om, at myndighederne tager krænkelser af ophavsretten alvorligt. Man risikerer at få en dom, hvis man deler eller faciliterer deling af ulovligt materiale,” udtaler Jan Østergaard, der er specialanklager hos NSK i meddelelsen.

Sagen er en del af et større sagskompleks om ulovlige fildelingstjenester, der udspringer af en anmeldelse fra Rettighedsalliancen i 2018.

Hos Rettighedsalliancen, der varetager den kreative branches rettigheder, er der glæde at spore over dommen.

”RettighedsAlliancen ser meget positivt på, at der er faldet dom i denne sag. Den er med til at tegne et billede af det ulovlige marked som meget mere end bare bagmænd og brugere. Der er mange flere lag i det ulovlige marked, som har et ansvar,” udtaler RettighedsAlliancens direktør, Maria Fredenslund, i en meddelelse.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet