Danske 3Shape runder omsætning på tre milliarder kroner: De tre ejere trækker formue ud

Det danske it-selskab 3Shape runder for første gang en omsætning på tre milliarder kroner.

Artikel top billede

Danske 3Shape, der producerer 3D-scannere til tandlæger, fortsætter med at skovle penge ind.

For første gang runder selskabet en omsætning på tre milliarder kroner efter en vækst på 19 procent på et år, skriver Børsen.

Det udløser en driftsindtjening på 1,1 milliarder kroner og en bundlinie med et overskud på 872 millioner kroner efter skat.

Selskabet har i årevis haft meget høje vækstrater. Selskabet har netop rundet 2.000 medarbejdere, hvoraf de cirka 500 sidder på hovedkontoret i det centrale København.

3Shape er stiftet af Nikolaj Hoffmann Deichmann og Tais Clausen, der som hovedejere er blevet særdeles velhavende.

De solgte for nogle år siden 20 procent af selskabet til kapitalfonden EQT for fire milliarder kroner, men ejer fortsat majoriteten af selskabet.

Selskabet har ifølge Børsen udbetalt 269 millioner kroner i udbytte i 2022 til de to stiftere og EQT, og der er lagt op til yderligere udbetaling af 753 millioner kroner i udbytte i 2023.

Direktør for selskabet er Jacob Just-Bomholt.

“I september 2022 lancerede vi femte generation af vores Trios-scanner, og det har været med til at cementere vores position som svaret på Apple inden for tandlægeindustrien. Det har fået en fantastisk modtagelse og sælger rigtig godt,” siger han til avisen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job