Danske 3Shape runder omsætning på tre milliarder kroner: De tre ejere trækker formue ud

Det danske it-selskab 3Shape runder for første gang en omsætning på tre milliarder kroner.

Artikel top billede

Danske 3Shape, der producerer 3D-scannere til tandlæger, fortsætter med at skovle penge ind.

For første gang runder selskabet en omsætning på tre milliarder kroner efter en vækst på 19 procent på et år, skriver Børsen.

Det udløser en driftsindtjening på 1,1 milliarder kroner og en bundlinie med et overskud på 872 millioner kroner efter skat.

Selskabet har i årevis haft meget høje vækstrater. Selskabet har netop rundet 2.000 medarbejdere, hvoraf de cirka 500 sidder på hovedkontoret i det centrale København.

3Shape er stiftet af Nikolaj Hoffmann Deichmann og Tais Clausen, der som hovedejere er blevet særdeles velhavende.

De solgte for nogle år siden 20 procent af selskabet til kapitalfonden EQT for fire milliarder kroner, men ejer fortsat majoriteten af selskabet.

Selskabet har ifølge Børsen udbetalt 269 millioner kroner i udbytte i 2022 til de to stiftere og EQT, og der er lagt op til yderligere udbetaling af 753 millioner kroner i udbytte i 2023.

Direktør for selskabet er Jacob Just-Bomholt.

“I september 2022 lancerede vi femte generation af vores Trios-scanner, og det har været med til at cementere vores position som svaret på Apple inden for tandlægeindustrien. Det har fået en fantastisk modtagelse og sælger rigtig godt,” siger han til avisen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS