Vild udmelding: Sony frygter, at Microsoft vil sabotere Playstation-spil efter milliardhandel

Playstation-producenten Sony frygter, at Microsoft vil sabotere spil til Playstation, hvis opkøbet af Activision Blizzard går igennem.

Artikel top billede

(Foto: Nikita Kostrykin/Unsplash)

Stemningen er iskold mellem Microsoft og Sony i forbindelse med opkøbet af Activision Blizzard.

Sony gør alt for, at opkøbet ikke skal gå igennem hos konkurrencemyndighederne rundt i verden.

Skænderierne har været mange, og de har tilmed været offentlige.

Lige nu er det især i EU, Storbritannien og USA, hvor konkurrencemyndighederne skaber problemer for Microsoft. I EU er der dog flere forlydender om, at opkøbet bliver godkendt, mens der i USA er en retssag i gang og i Storbritannien stadig er undersøgelser af handelen.

Det er særligt spilfranchisen Call of Duty, der skaber knaster, da denne spilserie anses for så stor, at det kan påvirke konkurrencemarkedet, fordi Microsoft også ejer spilkonsollen Xbox. Microsoft har meldt ud, at konkurrende platforme kan få en tiårig aftale om Call of Duty, men det er ikke nok for Sony.

Nu er Sony så kommet med nye argumenter for, at det store opkøb til omkring 500 milliarder kroner ikke skal gennemføres – Playstation-producenten frygter pludselig, at Microsoft vil lave versioner af Call of Duty til Playstation, som er fyldt med fejl.

Det fremgår af et dokument fra den britiske konkurrencemyndighed CMA, som indeholder Sonys pointer om handelen.

”Microsoft udgiver muligvis en PlayStation-version af Call of Duty, hvor fejl og fejl kun opstår på spillets sidste niveau eller efter senere opdateringer. Selv hvis sådanne nedbrydninger hurtigt kunne opdages, ville ethvert middel sandsynligvis komme for sent, på hvilket tidspunkt spilfællesskabet ville have mistet tilliden til PlayStation som et sted, hvor man kan spille Call of Duty,” skriver Sony til myndigheden og fortsætter:

”Faktisk, som Modern Warfare II attesterer, købes Call of Duty oftest kun i løbet af de første par uger efter udgivelsen. Hvis det blev kendt, at spillets ydeevne på PlayStation var dårligere end på Xbox, kunne Call of Duty-spillere beslutte sig for at skifte til Xbox af frygt for at spille deres yndlingsspil på et andenklasses eller mindre konkurrencepræget spillested.”

Mere dårlig stemning

Den dårlige stemning stopper ikke der.

CCO for Activision Blizzard, Lulu Cheng Meservey, skrev i sidste uge på Twitter, at Sonys CEO Jim Ryan skulle have sagt, at han er ligeglad med en ny Call of Duty-aftale, men at han blot ønsker at stoppe Microsofts opkøb.

”Jeg vil ikke have en ny Call of Duty-aftale. Jeg vil bare blokere jeres fusion,” skulle Jim Ryan have sagt ifølge Meservey på et møde i Bruxelles bag lukkede døre.

Der har ikke været meldinger fra Sony om denne udtalelse.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S