Microsofts længe ventede milliardopkøb slipper nok gennem EU's nåleøje alligevel

Microsoft store milliardopkøb af spilproducenten Activision Blizzard ser nu ud til at slippe igennem EU's konkurrence-nåleøje efter nøje granskning.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

Microsofts opkøb af Activision Blizzard, der er et af de største opkøb i tech-historien, vil muligvis gå igennem EU's konkurrence-nåleøje uden større anmærkninger.

Det skriver Reuters.

Det er den danske konkurrencekommissær for EU-Kommissionen Margrethe Vestager, der ventes at blåstemple handlen, efter at have kigget nærmere på opkøbet til en værdi af 69 milliarder dollar - svarende til knap 500 milliarder kroner.

Siden det blev offentliggjort, at Microsoft ville overtage spilproducenten, har konkurrencemyndigheder verden over gransket opkøbet nøje for at undersøge, om opkøbet vil være konkurrenceforvridende.

Fristen for EU-Kommissionens beslutning om det store opkøb blev udskudt til 25. april for nylig.

Kilder tæt på sagen oplyser ifølge Reuters, at EU - i modsætning til den britiske konkurrencemyndighed - ikke vil kræve, at Microsoft frasælger dele af forretningen for at få tilladelse til at gennemføre købet.

Microsoft vil dog blive tvunget til at lave aftaler med konkurrenter, der gør det muligt for disse konkurrenter at kunne tilkøbe licenser, der gør det muligt at kunne spille Activision Blizzards spil på deres konsoller og platforme.

Denne forpligtelse er formentlig henvendt særligt mod Sony, der har været en af de argeste modstandere af gigantopkøbet og kaldt det konkurrenceforvridende.

Britiske konkurrencemyndighed spænder måske ben for opkøb

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) sagde i begyndelsen af februar i en foreløbig afgørelse, at Microsofts opkøb af Activision Blizzard kan være hæmmende for konkurrencen på det britiske gaming-marked.

I den foreløbige afgørelse, skriver CMA, at handlen giver grund til bekymring i forhold til konkurrencen, at den kan betyde højere priser, færre valgmuligheder samt mindre innovation.

CMA har i den forbindelse sendt en liste med mulige tiltag til begge parter.

Her fremgår det, hvad myndigheden kan ende med at kræve af Microsoft:

  • Frasælger al forretning, der er forbundet til det populære Call of Duty-franchise
  • Afhænde Activision-delen af Activision Blizzard
  • Afhænde både Activision og Blizzard
  • Annullere handlen
Myndigheden ventes at komme med en endelig afgørelse 26. april 2023, efter den britiske myndighed igangsatte en dybdegående undersøgelse af handlen 1. september 2022.

"Fusionen vil blive henvist til en dybdegående undersøgelse, medmindre parterne giver acceptable tilsagn om at løse disse konkurrenceproblemer," lød det fra CMA dengang.

Det er dog ikke kun de britiske konkurrencemyndigheder og EU-Kommissionen, der undersøger milliardhandlen.

Også de amerikanske handelsmyndigheder, FTC, er i gang med at undersøge Microsoft-købet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS