Microsofts længe ventede milliardopkøb slipper nok gennem EU's nåleøje alligevel

Microsoft store milliardopkøb af spilproducenten Activision Blizzard ser nu ud til at slippe igennem EU's konkurrence-nåleøje efter nøje granskning.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

Microsofts opkøb af Activision Blizzard, der er et af de største opkøb i tech-historien, vil muligvis gå igennem EU's konkurrence-nåleøje uden større anmærkninger.

Det skriver Reuters.

Det er den danske konkurrencekommissær for EU-Kommissionen Margrethe Vestager, der ventes at blåstemple handlen, efter at have kigget nærmere på opkøbet til en værdi af 69 milliarder dollar - svarende til knap 500 milliarder kroner.

Siden det blev offentliggjort, at Microsoft ville overtage spilproducenten, har konkurrencemyndigheder verden over gransket opkøbet nøje for at undersøge, om opkøbet vil være konkurrenceforvridende.

Fristen for EU-Kommissionens beslutning om det store opkøb blev udskudt til 25. april for nylig.

Kilder tæt på sagen oplyser ifølge Reuters, at EU - i modsætning til den britiske konkurrencemyndighed - ikke vil kræve, at Microsoft frasælger dele af forretningen for at få tilladelse til at gennemføre købet.

Microsoft vil dog blive tvunget til at lave aftaler med konkurrenter, der gør det muligt for disse konkurrenter at kunne tilkøbe licenser, der gør det muligt at kunne spille Activision Blizzards spil på deres konsoller og platforme.

Denne forpligtelse er formentlig henvendt særligt mod Sony, der har været en af de argeste modstandere af gigantopkøbet og kaldt det konkurrenceforvridende.

Britiske konkurrencemyndighed spænder måske ben for opkøb

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) sagde i begyndelsen af februar i en foreløbig afgørelse, at Microsofts opkøb af Activision Blizzard kan være hæmmende for konkurrencen på det britiske gaming-marked.

I den foreløbige afgørelse, skriver CMA, at handlen giver grund til bekymring i forhold til konkurrencen, at den kan betyde højere priser, færre valgmuligheder samt mindre innovation.

CMA har i den forbindelse sendt en liste med mulige tiltag til begge parter.

Her fremgår det, hvad myndigheden kan ende med at kræve af Microsoft:

  • Frasælger al forretning, der er forbundet til det populære Call of Duty-franchise
  • Afhænde Activision-delen af Activision Blizzard
  • Afhænde både Activision og Blizzard
  • Annullere handlen
Myndigheden ventes at komme med en endelig afgørelse 26. april 2023, efter den britiske myndighed igangsatte en dybdegående undersøgelse af handlen 1. september 2022.

"Fusionen vil blive henvist til en dybdegående undersøgelse, medmindre parterne giver acceptable tilsagn om at løse disse konkurrenceproblemer," lød det fra CMA dengang.

Det er dog ikke kun de britiske konkurrencemyndigheder og EU-Kommissionen, der undersøger milliardhandlen.

Også de amerikanske handelsmyndigheder, FTC, er i gang med at undersøge Microsoft-købet.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job