Microsofts længe ventede milliardopkøb slipper nok gennem EU's nåleøje alligevel

Microsoft store milliardopkøb af spilproducenten Activision Blizzard ser nu ud til at slippe igennem EU's konkurrence-nåleøje efter nøje granskning.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

Microsofts opkøb af Activision Blizzard, der er et af de største opkøb i tech-historien, vil muligvis gå igennem EU's konkurrence-nåleøje uden større anmærkninger.

Det skriver Reuters.

Det er den danske konkurrencekommissær for EU-Kommissionen Margrethe Vestager, der ventes at blåstemple handlen, efter at have kigget nærmere på opkøbet til en værdi af 69 milliarder dollar - svarende til knap 500 milliarder kroner.

Siden det blev offentliggjort, at Microsoft ville overtage spilproducenten, har konkurrencemyndigheder verden over gransket opkøbet nøje for at undersøge, om opkøbet vil være konkurrenceforvridende.

Fristen for EU-Kommissionens beslutning om det store opkøb blev udskudt til 25. april for nylig.

Kilder tæt på sagen oplyser ifølge Reuters, at EU - i modsætning til den britiske konkurrencemyndighed - ikke vil kræve, at Microsoft frasælger dele af forretningen for at få tilladelse til at gennemføre købet.

Microsoft vil dog blive tvunget til at lave aftaler med konkurrenter, der gør det muligt for disse konkurrenter at kunne tilkøbe licenser, der gør det muligt at kunne spille Activision Blizzards spil på deres konsoller og platforme.

Denne forpligtelse er formentlig henvendt særligt mod Sony, der har været en af de argeste modstandere af gigantopkøbet og kaldt det konkurrenceforvridende.

Britiske konkurrencemyndighed spænder måske ben for opkøb

Den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority (CMA) sagde i begyndelsen af februar i en foreløbig afgørelse, at Microsofts opkøb af Activision Blizzard kan være hæmmende for konkurrencen på det britiske gaming-marked.

I den foreløbige afgørelse, skriver CMA, at handlen giver grund til bekymring i forhold til konkurrencen, at den kan betyde højere priser, færre valgmuligheder samt mindre innovation.

CMA har i den forbindelse sendt en liste med mulige tiltag til begge parter.

Her fremgår det, hvad myndigheden kan ende med at kræve af Microsoft:

  • Frasælger al forretning, der er forbundet til det populære Call of Duty-franchise
  • Afhænde Activision-delen af Activision Blizzard
  • Afhænde både Activision og Blizzard
  • Annullere handlen
Myndigheden ventes at komme med en endelig afgørelse 26. april 2023, efter den britiske myndighed igangsatte en dybdegående undersøgelse af handlen 1. september 2022.

"Fusionen vil blive henvist til en dybdegående undersøgelse, medmindre parterne giver acceptable tilsagn om at løse disse konkurrenceproblemer," lød det fra CMA dengang.

Det er dog ikke kun de britiske konkurrencemyndigheder og EU-Kommissionen, der undersøger milliardhandlen.

Også de amerikanske handelsmyndigheder, FTC, er i gang med at undersøge Microsoft-købet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S