Tiktok: USA truer med forbud, medmindre det kinesiske moderselskab frasælger sin ejerandel

USA’s regering truer angiveligt TikTok med et forbud, hvis det ikke de kinesiske ejere afhænder selskabet. Sådan lyder det fra TikTok.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Præsident Joe Biden og resten af USA’s regering har stillet et ultimatum op for TikTok, enten sælger de kinesiske ejere deres andel i selskabet, eller også bliver appen forbudt i USA.

Det fortæller TikTok til Reuters.

Der har tidligere været meldinger om, at Joe Biden arbejdede på et totalforbud i USA mod video-appen, og nu lader det altså til, at et sådant indgreb er rykket tættere på.

TikTok-talsmand Brooke Oberwetter fortalte Reuters, at selskabet for nylig havde hørt fra det amerikanske finansministeriums udvalg for udenlandske investeringer i USA (CFIUS), som krævede, at de kinesiske ejere af appen sælger deres aktier, ellers står appen over for en mulig amerikansk forbud.

ByteDance, som er selskabet bag TikTok har udmeldt, at 60 procent af dets aktier ejes af globale investorer, 20 procent af ansatte og 20 procent ​​af dets grundlæggere. Det fremgår ikke, hvilke globale investorer.

"Hvis det er målet at beskytte den nationale sikkerhed, løser frasalg ikke problemet: en ændring i ejerskab vil ikke pålægge nye begrænsninger på datastrømme eller adgang," sagde Brooke Oberwetter i en erklæring ifølge Reuters.

TikToks CEO Shou Zi Chew skal møde for den amerikanske kongres i næste uge.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S