EU udskyder beslutning om Broadcoms milliardopkøb af VMware

EU's konkurrencemyndigheder udskyder beslutningen om Broadcoms overtagelse af VMware med to uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

EU’s konkurrencemyndigheder har udskudt beslutningen om den amerikanske chipproducent Broadcoms planlagte opkøb af VMWare til en værdi af 61 milliarder dollar, svarende til 428 milliarder kroner.

Den europæiske konkurrencekommission havde egentlig planlagt, at beslutningen ville falde 7. juni, men har altså rykket beslutningen i to uger, så den i stedet vil falde 21. juni, meddeler kommissionen i denne uge, beretter Reuters.

Udskydelsen af beslutningen er aftalt med Broadcom, oplyser kommissionen.

Broadcom vil diversificere sin forretning

VMware, der har hovedsæde i Palo Alto i den amerikanske delstat Californien, betragtes som en af de førende leverandører af multi cloud-services til alle apps.

Broadcom forsøger med denne overtagelse at diversificere sin forretning til også at omfatte enterprise-software.

Opkøbet førte dog til, at EU-Kommissionen indledte en undersøgelse af aftalen i december sidste år. Ifølge Kommissionen kan opkøbet, som Broadcom annoncerede sidste år, betyde, at Broadcom får mulighed for at begrænse konkurrencen på markedet for visse hardwarekomponenter, der interagerer med VMware-software.

Kommissionen forventes at udstede advarsel til Broadcom

Det forventes, at Kommissionen vil give Broadcom en advarsel om de potentielle antitrust-effekter af det foreslåede opkøb i de kommende uger, lyder det fra kilder tæt på sagen, skriver Reuters.

Standardproceduren for sådanne advarsler er, at EU vil fremlægge sine bekymringer i en erklæring om indvendinger, og at Broadcom efterfølgende kan bede om en lukket høring for at forsvare sin aftale foran Kommissionen og nationale konkurrencemyndigheder samt konkurrenter og Kommissionens advokater.

Fusioner og opkøb inden for tech-sektoren er kommet under mere intens overvågning på begge sider af Atlanten igennem de senere år, da reguleringsmyndigheder bekymrer sig om, at større virksomheder opkøber mindre, men mere innovative konkurrenter for blot at lukke dem og udrydde konkurrencen.

Også den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority har åbnet en undersøgelse af Broadcoms overtagelse af VMware.

US Federal Trade Commission udstedte i april 2022 en klage, hvor Broadcom blev anklaget for at monopolisere markedet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse