EU udskyder beslutning om Broadcoms milliardopkøb af VMware

EU's konkurrencemyndigheder udskyder beslutningen om Broadcoms overtagelse af VMware med to uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

EU’s konkurrencemyndigheder har udskudt beslutningen om den amerikanske chipproducent Broadcoms planlagte opkøb af VMWare til en værdi af 61 milliarder dollar, svarende til 428 milliarder kroner.

Den europæiske konkurrencekommission havde egentlig planlagt, at beslutningen ville falde 7. juni, men har altså rykket beslutningen i to uger, så den i stedet vil falde 21. juni, meddeler kommissionen i denne uge, beretter Reuters.

Udskydelsen af beslutningen er aftalt med Broadcom, oplyser kommissionen.

Broadcom vil diversificere sin forretning

VMware, der har hovedsæde i Palo Alto i den amerikanske delstat Californien, betragtes som en af de førende leverandører af multi cloud-services til alle apps.

Broadcom forsøger med denne overtagelse at diversificere sin forretning til også at omfatte enterprise-software.

Opkøbet førte dog til, at EU-Kommissionen indledte en undersøgelse af aftalen i december sidste år. Ifølge Kommissionen kan opkøbet, som Broadcom annoncerede sidste år, betyde, at Broadcom får mulighed for at begrænse konkurrencen på markedet for visse hardwarekomponenter, der interagerer med VMware-software.

Kommissionen forventes at udstede advarsel til Broadcom

Det forventes, at Kommissionen vil give Broadcom en advarsel om de potentielle antitrust-effekter af det foreslåede opkøb i de kommende uger, lyder det fra kilder tæt på sagen, skriver Reuters.

Standardproceduren for sådanne advarsler er, at EU vil fremlægge sine bekymringer i en erklæring om indvendinger, og at Broadcom efterfølgende kan bede om en lukket høring for at forsvare sin aftale foran Kommissionen og nationale konkurrencemyndigheder samt konkurrenter og Kommissionens advokater.

Fusioner og opkøb inden for tech-sektoren er kommet under mere intens overvågning på begge sider af Atlanten igennem de senere år, da reguleringsmyndigheder bekymrer sig om, at større virksomheder opkøber mindre, men mere innovative konkurrenter for blot at lukke dem og udrydde konkurrencen.

Også den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority har åbnet en undersøgelse af Broadcoms overtagelse af VMware.

US Federal Trade Commission udstedte i april 2022 en klage, hvor Broadcom blev anklaget for at monopolisere markedet.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S