EU udskyder beslutning om Broadcoms milliardopkøb af VMware

EU's konkurrencemyndigheder udskyder beslutningen om Broadcoms overtagelse af VMware med to uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

EU’s konkurrencemyndigheder har udskudt beslutningen om den amerikanske chipproducent Broadcoms planlagte opkøb af VMWare til en værdi af 61 milliarder dollar, svarende til 428 milliarder kroner.

Den europæiske konkurrencekommission havde egentlig planlagt, at beslutningen ville falde 7. juni, men har altså rykket beslutningen i to uger, så den i stedet vil falde 21. juni, meddeler kommissionen i denne uge, beretter Reuters.

Udskydelsen af beslutningen er aftalt med Broadcom, oplyser kommissionen.

Broadcom vil diversificere sin forretning

VMware, der har hovedsæde i Palo Alto i den amerikanske delstat Californien, betragtes som en af de førende leverandører af multi cloud-services til alle apps.

Broadcom forsøger med denne overtagelse at diversificere sin forretning til også at omfatte enterprise-software.

Opkøbet førte dog til, at EU-Kommissionen indledte en undersøgelse af aftalen i december sidste år. Ifølge Kommissionen kan opkøbet, som Broadcom annoncerede sidste år, betyde, at Broadcom får mulighed for at begrænse konkurrencen på markedet for visse hardwarekomponenter, der interagerer med VMware-software.

Kommissionen forventes at udstede advarsel til Broadcom

Det forventes, at Kommissionen vil give Broadcom en advarsel om de potentielle antitrust-effekter af det foreslåede opkøb i de kommende uger, lyder det fra kilder tæt på sagen, skriver Reuters.

Standardproceduren for sådanne advarsler er, at EU vil fremlægge sine bekymringer i en erklæring om indvendinger, og at Broadcom efterfølgende kan bede om en lukket høring for at forsvare sin aftale foran Kommissionen og nationale konkurrencemyndigheder samt konkurrenter og Kommissionens advokater.

Fusioner og opkøb inden for tech-sektoren er kommet under mere intens overvågning på begge sider af Atlanten igennem de senere år, da reguleringsmyndigheder bekymrer sig om, at større virksomheder opkøber mindre, men mere innovative konkurrenter for blot at lukke dem og udrydde konkurrencen.

Også den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority har åbnet en undersøgelse af Broadcoms overtagelse af VMware.

US Federal Trade Commission udstedte i april 2022 en klage, hvor Broadcom blev anklaget for at monopolisere markedet.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg