EU udskyder beslutning om Broadcoms milliardopkøb af VMware

EU's konkurrencemyndigheder udskyder beslutningen om Broadcoms overtagelse af VMware med to uger.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

EU’s konkurrencemyndigheder har udskudt beslutningen om den amerikanske chipproducent Broadcoms planlagte opkøb af VMWare til en værdi af 61 milliarder dollar, svarende til 428 milliarder kroner.

Den europæiske konkurrencekommission havde egentlig planlagt, at beslutningen ville falde 7. juni, men har altså rykket beslutningen i to uger, så den i stedet vil falde 21. juni, meddeler kommissionen i denne uge, beretter Reuters.

Udskydelsen af beslutningen er aftalt med Broadcom, oplyser kommissionen.

Broadcom vil diversificere sin forretning

VMware, der har hovedsæde i Palo Alto i den amerikanske delstat Californien, betragtes som en af de førende leverandører af multi cloud-services til alle apps.

Broadcom forsøger med denne overtagelse at diversificere sin forretning til også at omfatte enterprise-software.

Opkøbet førte dog til, at EU-Kommissionen indledte en undersøgelse af aftalen i december sidste år. Ifølge Kommissionen kan opkøbet, som Broadcom annoncerede sidste år, betyde, at Broadcom får mulighed for at begrænse konkurrencen på markedet for visse hardwarekomponenter, der interagerer med VMware-software.

Kommissionen forventes at udstede advarsel til Broadcom

Det forventes, at Kommissionen vil give Broadcom en advarsel om de potentielle antitrust-effekter af det foreslåede opkøb i de kommende uger, lyder det fra kilder tæt på sagen, skriver Reuters.

Standardproceduren for sådanne advarsler er, at EU vil fremlægge sine bekymringer i en erklæring om indvendinger, og at Broadcom efterfølgende kan bede om en lukket høring for at forsvare sin aftale foran Kommissionen og nationale konkurrencemyndigheder samt konkurrenter og Kommissionens advokater.

Fusioner og opkøb inden for tech-sektoren er kommet under mere intens overvågning på begge sider af Atlanten igennem de senere år, da reguleringsmyndigheder bekymrer sig om, at større virksomheder opkøber mindre, men mere innovative konkurrenter for blot at lukke dem og udrydde konkurrencen.

Også den britiske konkurrencemyndighed Competition and Markets Authority har åbnet en undersøgelse af Broadcoms overtagelse af VMware.

US Federal Trade Commission udstedte i april 2022 en klage, hvor Broadcom blev anklaget for at monopolisere markedet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    AL Sydbank

    Afdelingsleder til AI Udvikling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S