Myndighed beskylder Microsoft for at tilbageholde oplysninger i retssag om milliardopkøb

Den amerikanske konkurrencemyndighed FTC mener, at Microsoft tilbageholder oplysninger i retssagen om opkøbet af Activision Blizzard.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Microsoft er i fuld gang med at forsøge at få kæmpeopkøbet af spilgiganten Activision Blizzard til en værdi af 69 milliarder dollar igennem. Senest har tec-giganten indgået aftaler med Ubitus og Boosteroid for at tilføje Call of Duty til cloud-spiltjenesterne i 10 år.

Der er dog stadig modstand fra konkurrencemyndigheder, og det er amerikanske Federal Trade Comission (FTC), der er den mest højlydte modstander og har lagt sag an mod Microsoft for at stoppe opkøbet.

Og på trods af Microsofts indrømmelser med indgåelse af aftaler om konkurrenters mulighed for at udbyde Activision Blizzard-spil er FTC ikke tilfredse.

Faktisk mener konkurrencemyndigeden, at Microsoft skjuler noget.

Det skriver Winbuzzer baseret på retsdokumenter i sagen.

"Mere end fem uger efter at have modtaget 32 ​​dokumentanmodninger ("RFP'erne") har respondenterne (Microsoft, red.) kun produceret en smule selvvalgte dokumenter som svar og har nægtet at fremlægge noget som helst for 24 anmodninger," skriver FTC.

Myndigheden mener ikke, at det skyldes manglende indsats fra deres side, da FTC påstår at have holdt seks separate møder med Microsoft for at specificere ønsker til dokumenter.

”Respondenterne (Microsoft, red.) hævder nu, at der "simpelthen ikke er tid nok" til, at de kan fremlægge de ønskede dokumenter. Respondenter kan ikke klage over at have for lidt tid efter at have foreslået en fremskyndet plan,” skriver myndigheden.

Sagerne fra konkurrencemyndighederne kommer, fordi Microsoft også ejer spilkonsollen Xbox, og derfor er der frygt for, at Microsoft med ejerskab af både konsoller og store producenter i højere grad vil monopolisere spilmarkedet.

Playstation-producenten Sony – som er klart markedsdominerende – har også været ude og ytre denne frygt flere gange.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS