Myndighed beskylder Microsoft for at tilbageholde oplysninger i retssag om milliardopkøb

Den amerikanske konkurrencemyndighed FTC mener, at Microsoft tilbageholder oplysninger i retssagen om opkøbet af Activision Blizzard.

Artikel top billede

(Foto: Turag Photography/Unsplash)

Microsoft er i fuld gang med at forsøge at få kæmpeopkøbet af spilgiganten Activision Blizzard til en værdi af 69 milliarder dollar igennem. Senest har tec-giganten indgået aftaler med Ubitus og Boosteroid for at tilføje Call of Duty til cloud-spiltjenesterne i 10 år.

Der er dog stadig modstand fra konkurrencemyndigheder, og det er amerikanske Federal Trade Comission (FTC), der er den mest højlydte modstander og har lagt sag an mod Microsoft for at stoppe opkøbet.

Og på trods af Microsofts indrømmelser med indgåelse af aftaler om konkurrenters mulighed for at udbyde Activision Blizzard-spil er FTC ikke tilfredse.

Faktisk mener konkurrencemyndigeden, at Microsoft skjuler noget.

Det skriver Winbuzzer baseret på retsdokumenter i sagen.

"Mere end fem uger efter at have modtaget 32 ​​dokumentanmodninger ("RFP'erne") har respondenterne (Microsoft, red.) kun produceret en smule selvvalgte dokumenter som svar og har nægtet at fremlægge noget som helst for 24 anmodninger," skriver FTC.

Myndigheden mener ikke, at det skyldes manglende indsats fra deres side, da FTC påstår at have holdt seks separate møder med Microsoft for at specificere ønsker til dokumenter.

”Respondenterne (Microsoft, red.) hævder nu, at der "simpelthen ikke er tid nok" til, at de kan fremlægge de ønskede dokumenter. Respondenter kan ikke klage over at have for lidt tid efter at have foreslået en fremskyndet plan,” skriver myndigheden.

Sagerne fra konkurrencemyndighederne kommer, fordi Microsoft også ejer spilkonsollen Xbox, og derfor er der frygt for, at Microsoft med ejerskab af både konsoller og store producenter i højere grad vil monopolisere spilmarkedet.

Playstation-producenten Sony – som er klart markedsdominerende – har også været ude og ytre denne frygt flere gange.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S