Microsoft planlægger lancering af sin egen app-butik: Vil konkurrere med Apple og Google

Hvis Microsofts milliardstore opkøb af Activision Blizzard går igennem, så vil selskabet lancere en ny app-butik, der skal konkurrere med Apple og Google.

Artikel top billede

(Foto: Sam Torres/Unsplash)

Microsoft vil bide skeer med Apple og Google på markedet for app-butikker.

Derfor planlægger tech-selskabet nu at lancere en ny app-butik til spil på Android-enheder og iPhones. Og ifølge planen skal den være klar allerede næste år.

Det skriver Financial Times.

Planen er dog umiddelbart betinget af, at opkøbet af Activision Blizzard går igennem, lyder det fra Microsoft.

Selskabet har nemlig mødt flere forhindringer ved det 75 milliarder dollar store opkøb. Både europæiske og amerikanske myndigheder har kastet benspænd ind foran handlen.

Der er imidlertid nye regler på vej, der vil kræve, at Apple og Google åbner deres mobilplatforme for app-butikker, der ejes af andre selskaber. Reglerne er en del af EU's Digital Markets Act, der træder i kraft i marts 2024.

Med disse nye regler in mente åbnes der muligheden for, at Microsoft kan gøre sig indtog i sfæren for app-butikker.

"Vi ønsker at kunne tilbyde Xbox og indhold fra både os og vores tredjeparts-leverandører på tværs af alle skærm, hvor folk gerne vil spille," siger Phil Spencer, administrerende direktør for Microsoft Gaming, ifølge mediet.

"I dag kan vi ikke gøre det på mobile enheder, men vi ønsker at forberede os på en verden, som vi tror vil komme, hvor disse enheder åbnes," tilføjer han.

I øjeblikket kæmper Microsoft en kamp med myndigheder i Storbritannien, USA samt EU. Der har nemlig været rejst talrige bekymringer om, hvorvidt selskabets opkøb af Activision Blizzard skaber en konkurrenceforvridende situation på markedet.

Microsoft ejer Xbox-konsollen, og med overtagelsen køber selskabet blandt andet Call of Duty-spillet, hvilket er et af verdens mest populære spiluniverser, lyder det. Det skaber en stærk ny flanke for Microsoft.

Konkurrenten Sony, der står bag Playstaton-konsollerne, har været stærk modstander af handlen fra begyndelsen af.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S