Microsoft planlægger lancering af sin egen app-butik: Vil konkurrere med Apple og Google

Hvis Microsofts milliardstore opkøb af Activision Blizzard går igennem, så vil selskabet lancere en ny app-butik, der skal konkurrere med Apple og Google.

Artikel top billede

(Foto: Sam Torres/Unsplash)

Microsoft vil bide skeer med Apple og Google på markedet for app-butikker.

Derfor planlægger tech-selskabet nu at lancere en ny app-butik til spil på Android-enheder og iPhones. Og ifølge planen skal den være klar allerede næste år.

Det skriver Financial Times.

Planen er dog umiddelbart betinget af, at opkøbet af Activision Blizzard går igennem, lyder det fra Microsoft.

Selskabet har nemlig mødt flere forhindringer ved det 75 milliarder dollar store opkøb. Både europæiske og amerikanske myndigheder har kastet benspænd ind foran handlen.

Der er imidlertid nye regler på vej, der vil kræve, at Apple og Google åbner deres mobilplatforme for app-butikker, der ejes af andre selskaber. Reglerne er en del af EU's Digital Markets Act, der træder i kraft i marts 2024.

Med disse nye regler in mente åbnes der muligheden for, at Microsoft kan gøre sig indtog i sfæren for app-butikker.

"Vi ønsker at kunne tilbyde Xbox og indhold fra både os og vores tredjeparts-leverandører på tværs af alle skærm, hvor folk gerne vil spille," siger Phil Spencer, administrerende direktør for Microsoft Gaming, ifølge mediet.

"I dag kan vi ikke gøre det på mobile enheder, men vi ønsker at forberede os på en verden, som vi tror vil komme, hvor disse enheder åbnes," tilføjer han.

I øjeblikket kæmper Microsoft en kamp med myndigheder i Storbritannien, USA samt EU. Der har nemlig været rejst talrige bekymringer om, hvorvidt selskabets opkøb af Activision Blizzard skaber en konkurrenceforvridende situation på markedet.

Microsoft ejer Xbox-konsollen, og med overtagelsen køber selskabet blandt andet Call of Duty-spillet, hvilket er et af verdens mest populære spiluniverser, lyder det. Det skaber en stærk ny flanke for Microsoft.

Konkurrenten Sony, der står bag Playstaton-konsollerne, har været stærk modstander af handlen fra begyndelsen af.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird