Dronning Elizabeth og Taylor Swift blandt de mest brugte adgangskoder i 2022

Det er især kendte og fænomener og begivenheder, der fylder meget i mediebilledet, der inspirerer folk, når de skal lave deres adgangskoder, viser nye tal.

Artikel top billede

Adgangskoder bør være svære at gætte, skiftes jævnligt, og du bør ikke bruge den samme adgangskode på tværs af flere forskellige platforme.

Det er blot nogle af husrådene, hvis du vil undgå, at andre kan få utilsigtet adgang til dine profiler på tværs af de platforme, du benytter.

Alligevel lader det til, at mange ikke gør sig så umage, som de måske selv tror.

Det skriver Atlas VPN på grundlag af lister, som it-sikkerhedsselskabet SpyCloud har fået adgang til på dark web.

De mest brugte adgangskoder skifter fra år til år – alt efter, hvad der er tidens hotteste emner.

I 2022 var det især musik, streaming og kendte, som folk fandt inspiration i, når de skulle lave deres adgangskoder.

Kendtes navne var mest brugt

Sidste år var hundredtusinder af adgangskoder med navne på sangere, skuespillere og andre kendte, der gik oftest igen – blandt andet Taylor Swift, Bad Bunny, Jennifer Lopez, Ben Affleck og Elon Musk.

Taylor, Taylor Swift, Swiftie og Midnights (Taylor Swifts 10. album) blev brugt 186.000 gange.

Bad Bunny, der var den mest streamede artist på Spotify i 2022, inspirerede brugen af Bad Bunny, Titi og Verano – de to sidstnævnte er sangtitler på rapperens sange, der optræder i ikke mindre end 141.000 adgangskoder.

Elon Musk har fyldt meget i medierne, siden han overtog Twitter sidste år, og han har inspireret 74.000 adgangskoder, hvor Twitter og Elon Musk indgår.

Det kendte VIP-par Jennifer Lopez og Ben Affleck, der blev gift sidste år, har betydet, at Jennifer Lopez, JLo, Ben Affleck og Bennifer går igen i 46.000 adgangskoder.

Undgå streaming- og familie-adgangskoder

Også andre fænomener, der har været meget i mediemøllen, går igen i adgangskoderne, som SpyCloud har indsamlet.

Det gælder blandt andet Dronning Elizabeths død i det forgange år: Her er det Queen, Queen Elizabeth og Royal Family, som i alt er blevet benyttet i 167.000 adgangskoder.

Youtube, Netflix og Hulu er blevet benyttet i alt 261.000 gange.

Ganske forventeligt er adgangskoder som Russia, Russian War, Ukraine og Ukraine War også blandt nogle af de mest brugte adgangskoder for det forgange år.

Højdespringeren, der går igen i mere end syv millioner adgangskoder, er forbudne til kærlighed, familie, børn, koner, mænd og kærester. Det kan være navne på familiemedlemmer eller kærester, som bliver benyttet som adgangskoder, og som ikke så få altså gør brug af.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos