Digitalt skatteværn har forhindret mulig skatteunddragelse for 286 millioner kroner

De digitale skatteværn har forhindret fejl og mulig skatteunddragelse for millioner af kroner.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Skattestyrelsen indførte de digitale værn i årsopgørelsen i 2017. Værnene er siden blevet videreudviklet løbende.

Og de digitale værn har haft succes, lyder det fra Skattestyrelsen.

Værktøjerne har ifølge Skattestyrelsen forhindret uberettiget udbetaling af 286 millioner kroner ved årsopgørelsen for 2020.

I dag består det samlede digitale skatteværn af over 750 forskellige digitale kontroller, der er bygget ind i årsopgørelsen for 2022.

Det anslås, at et enkelt af disse disse digitale kontrolværktøjer i 2022 har forhindret uberettiget udbetalinger for 120 millioner kroner.

Det oplyser Skattestyrelsen i en meddelelse.

De digitale værktøjer skal bruges som værn mod fejl og mulig skatteunddragelse.

Skattestyrelsens digitale værn virker eksempelvis ved at forhindre indtastning af ulogiske oplysninger, stoppe en indtastning og bede om dokumentation eller ved bredt at gennemgå alle indtastninger, borgerne laver, for at finde atypiske mønstre.

De digitale værn har til formål at forhindre, at der bliver givet mere i fradrag, end borgerne har krav på, uanset om det sker som fejl eller bevidste forsøg på skatteunddragelse, lyder det.

"Vi har tilføjet forskellige digitale værn over de seneste mange år. Fra de helt simple stopklodser, som vi kaldte de første, til de nyeste, der selv er i stand til at finde frem til de årsopgørelser, hvor noget skiller sig ud og bør tjekkes af en kontrolmedarbejder," lyder det fra underdirektør Jan Møller Mikkelsen i meddelelsen.

Ifølge ham er det kun muligt, fordi årsopgørelsen er så digital, som det er tilfældet.

Den digitale årsopgørelse gør det både lettere for borgerne, men også lettere for myndighederne at sætte kontroller ind, hvor der er særlig risiko for, at der laves fejl - og i værste tilfælde, bliver forsøgt svindlet.

Kontrollerne er aktiveret 1,9 mio. gange

Skattestyrelsens digitale kontroller er samlet aktiveret 1,9 millioner gange i forbindelse med årsopgørelsen for 2020.

En aktivering betyder, at de digitale værn har reageret og enten forhindret en indtastning eller bemærket, at noget i indtastningen var atypisk.

De digitale kontroller er aktiveret af omkring 800.000 unikke borgere.

"Langt de fleste borgere bemærker slet ikke de digitale værn. For dem glider årsopgørelsen bare lige igennem, som den skal. Men der er også tilfælde, hvor en borger får aktiveret flere forskellige værn i TastSelv og derfor oplever flere benspænd," lyder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S