Digitalt skatteværn har forhindret mulig skatteunddragelse for 286 millioner kroner

De digitale skatteværn har forhindret fejl og mulig skatteunddragelse for millioner af kroner.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Skattestyrelsen indførte de digitale værn i årsopgørelsen i 2017. Værnene er siden blevet videreudviklet løbende.

Og de digitale værn har haft succes, lyder det fra Skattestyrelsen.

Værktøjerne har ifølge Skattestyrelsen forhindret uberettiget udbetaling af 286 millioner kroner ved årsopgørelsen for 2020.

I dag består det samlede digitale skatteværn af over 750 forskellige digitale kontroller, der er bygget ind i årsopgørelsen for 2022.

Det anslås, at et enkelt af disse disse digitale kontrolværktøjer i 2022 har forhindret uberettiget udbetalinger for 120 millioner kroner.

Det oplyser Skattestyrelsen i en meddelelse.

De digitale værktøjer skal bruges som værn mod fejl og mulig skatteunddragelse.

Skattestyrelsens digitale værn virker eksempelvis ved at forhindre indtastning af ulogiske oplysninger, stoppe en indtastning og bede om dokumentation eller ved bredt at gennemgå alle indtastninger, borgerne laver, for at finde atypiske mønstre.

De digitale værn har til formål at forhindre, at der bliver givet mere i fradrag, end borgerne har krav på, uanset om det sker som fejl eller bevidste forsøg på skatteunddragelse, lyder det.

"Vi har tilføjet forskellige digitale værn over de seneste mange år. Fra de helt simple stopklodser, som vi kaldte de første, til de nyeste, der selv er i stand til at finde frem til de årsopgørelser, hvor noget skiller sig ud og bør tjekkes af en kontrolmedarbejder," lyder det fra underdirektør Jan Møller Mikkelsen i meddelelsen.

Ifølge ham er det kun muligt, fordi årsopgørelsen er så digital, som det er tilfældet.

Den digitale årsopgørelse gør det både lettere for borgerne, men også lettere for myndighederne at sætte kontroller ind, hvor der er særlig risiko for, at der laves fejl - og i værste tilfælde, bliver forsøgt svindlet.

Kontrollerne er aktiveret 1,9 mio. gange

Skattestyrelsens digitale kontroller er samlet aktiveret 1,9 millioner gange i forbindelse med årsopgørelsen for 2020.

En aktivering betyder, at de digitale værn har reageret og enten forhindret en indtastning eller bemærket, at noget i indtastningen var atypisk.

De digitale kontroller er aktiveret af omkring 800.000 unikke borgere.

"Langt de fleste borgere bemærker slet ikke de digitale værn. For dem glider årsopgørelsen bare lige igennem, som den skal. Men der er også tilfælde, hvor en borger får aktiveret flere forskellige værn i TastSelv og derfor oplever flere benspænd," lyder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S