HPE i Danmark lander bedste resultat i årevis: Runder halvanden milliarder kroner

Med den mindst bemanding i årevis lander Hewlett Packard Enterprise i Danmark det bedste resultat i mange år. Omsætningen runder halvanden milliarder kroner. Se nøgletallene her.

Artikel top billede

Hewlett Packard i Danmark lander det bedste resultat i årevis samtidig med, at selskabet drosler ned for antallet af medarbejdere i den danske forretning.

Selskabets netop offentliggjorte regnskab for det forskudte regnskabsår, der løber fra 1. november 2021 til udgangen af oktober 2022, viser, at selskabet for alvor har fået vind i sejlene.

Omsætningen runder halvanden milliarder kroner efter en stigning på mere end 23 procent i forhold til det foregående år.

Samtidig er driftsindtjeningen blevet næsten tredoblet fra 11,1 millioner kroner til nu knap 28 millioner kroner.

Bundlinien er samtidig blevet mere end tredoblet og lander på et overskud på 43,1 millioner kroner. Året før landede bundlinien på knap 13,3 millioner kroner.

Til gengæld er antallet af medarbejdere blevet reduceret med knap syv procent til nu 136 medarbejdere.

Hewlett Packard Danmarks ledelse med direktør Tine Sonne Kops i spidsen skriver i regnskabet, at resultatet ‘regnes for tilfredsstillende,’ samt at det ligger over det, som selskabet oprindeligt havde forventet.

Fremgangen skyldes primært “solid eksekvering af strategien mod overgang til mere profitable produkter, løsninger og as-a-service-løsninger,” hedder det.

Samtidig har HPE Danmark nydt godt af renteudsving og lignende.

HPE er den største server-leverandør i Danmark, og generelt har markederne og den danske økonomi i årets løb været præget af stor efterspørgsel og stigende priser - men også af leverings-problemer i supply chainen, fremfører HPE.

Langt størstedelen af selskabets løsninger leveres til kunderne via HPE’s danske netværk af partnere og distributører.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS