HPE i Danmark lander bedste resultat i årevis: Runder halvanden milliarder kroner

Med den mindst bemanding i årevis lander Hewlett Packard Enterprise i Danmark det bedste resultat i mange år. Omsætningen runder halvanden milliarder kroner. Se nøgletallene her.

Artikel top billede

Hewlett Packard i Danmark lander det bedste resultat i årevis samtidig med, at selskabet drosler ned for antallet af medarbejdere i den danske forretning.

Selskabets netop offentliggjorte regnskab for det forskudte regnskabsår, der løber fra 1. november 2021 til udgangen af oktober 2022, viser, at selskabet for alvor har fået vind i sejlene.

Omsætningen runder halvanden milliarder kroner efter en stigning på mere end 23 procent i forhold til det foregående år.

Samtidig er driftsindtjeningen blevet næsten tredoblet fra 11,1 millioner kroner til nu knap 28 millioner kroner.

Bundlinien er samtidig blevet mere end tredoblet og lander på et overskud på 43,1 millioner kroner. Året før landede bundlinien på knap 13,3 millioner kroner.

Til gengæld er antallet af medarbejdere blevet reduceret med knap syv procent til nu 136 medarbejdere.

Hewlett Packard Danmarks ledelse med direktør Tine Sonne Kops i spidsen skriver i regnskabet, at resultatet ‘regnes for tilfredsstillende,’ samt at det ligger over det, som selskabet oprindeligt havde forventet.

Fremgangen skyldes primært “solid eksekvering af strategien mod overgang til mere profitable produkter, løsninger og as-a-service-løsninger,” hedder det.

Samtidig har HPE Danmark nydt godt af renteudsving og lignende.

HPE er den største server-leverandør i Danmark, og generelt har markederne og den danske økonomi i årets løb været præget af stor efterspørgsel og stigende priser - men også af leverings-problemer i supply chainen, fremfører HPE.

Langt størstedelen af selskabets løsninger leveres til kunderne via HPE’s danske netværk af partnere og distributører.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S