HPE i Danmark lander bedste resultat i årevis: Runder halvanden milliarder kroner

Med den mindst bemanding i årevis lander Hewlett Packard Enterprise i Danmark det bedste resultat i mange år. Omsætningen runder halvanden milliarder kroner. Se nøgletallene her.

Artikel top billede

Hewlett Packard i Danmark lander det bedste resultat i årevis samtidig med, at selskabet drosler ned for antallet af medarbejdere i den danske forretning.

Selskabets netop offentliggjorte regnskab for det forskudte regnskabsår, der løber fra 1. november 2021 til udgangen af oktober 2022, viser, at selskabet for alvor har fået vind i sejlene.

Omsætningen runder halvanden milliarder kroner efter en stigning på mere end 23 procent i forhold til det foregående år.

Samtidig er driftsindtjeningen blevet næsten tredoblet fra 11,1 millioner kroner til nu knap 28 millioner kroner.

Bundlinien er samtidig blevet mere end tredoblet og lander på et overskud på 43,1 millioner kroner. Året før landede bundlinien på knap 13,3 millioner kroner.

Til gengæld er antallet af medarbejdere blevet reduceret med knap syv procent til nu 136 medarbejdere.

Hewlett Packard Danmarks ledelse med direktør Tine Sonne Kops i spidsen skriver i regnskabet, at resultatet ‘regnes for tilfredsstillende,’ samt at det ligger over det, som selskabet oprindeligt havde forventet.

Fremgangen skyldes primært “solid eksekvering af strategien mod overgang til mere profitable produkter, løsninger og as-a-service-løsninger,” hedder det.

Samtidig har HPE Danmark nydt godt af renteudsving og lignende.

HPE er den største server-leverandør i Danmark, og generelt har markederne og den danske økonomi i årets løb været præget af stor efterspørgsel og stigende priser - men også af leverings-problemer i supply chainen, fremfører HPE.

Langt størstedelen af selskabets løsninger leveres til kunderne via HPE’s danske netværk af partnere og distributører.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil