Google indfører grænse for, hvor mange filer du kan have i dit Google Drev – også selv om du betaler

Google har pludselig indført begrænsninger på, hvor mange filer brugere kan have på Google Drev. Det gælder også de brugere, som betaler for ekstra plads.

Artikel top billede

(Foto: Solen Feyissa/Unsplash)

Der er kommet en grænse for, hvor mange filer en Google Drev-bruger kan have på sin profil.

Begrænsningen rammer både brugerne af den gratis tjeneste, men også dem, der betaler for tjenesten.

Den nye grænse er på fem millioner filer.

Den nye filgrænse er "en sikring for at forhindre misbrug af vores system på en måde, der kan påvirke systemets stabilitet og sikkerhed," meddeler Google til Ars Technica.

Google meddeler derudover, at der er tale om en grænse for, "hvor mange elementer en bruger kan oprette i et hvilket som helst Drev", og ikke et samlet loft for alle filer på et drev.

Det kan være det samme for en individuel bruger, mens det kan påvirke dem med flere brugere på et drev.

Google understreger, at langt de fleste brugere ikke bliver påvirket af ændringen.

"Antallet af berørte brugere her er forsvindende lille," lyder det fra tech-giganten.

Den overraskende udrulning kom dog uden nogen offentlig melding fra Google. Ars Technica skriver, at filgrænsen har været aktuel siden februar – og måske længere.

Filgrænsen kan godt give knas med nogle af Googles pakker om mere plads. Flere af Googles betalingspakker i drev kommer med flere terabyte plads, som brugerne betaler for, men som et eksempel svarer fem millioner filer af fire KB blot til 20 GB.

Der er altså et stykke op til et par terabyte.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect