Politi tager kontrol med kæmpe platform for it-kriminelle: Flere danskere anholdt

119 personer er blevet anholdt på verdensplan – heriblandt tre danskere, der er sigtet for køb af borgeres stjålne personlige bruger- og kontooplysninger via den ulovlige online markedsplads Genesis Market.

Artikel top billede

Dansk politi har anholdt tre personer i Danmark i forbindelse med en større international politioperation rettet mod det ulovlige Genesis Market-site.

Det oplyser National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse.

De tre personer er sigtet for at købe talrige borgeres personlige bruger- og kontooplysninger via Genesis Market, lyder det i meddelelsen.

Det fremgår samtidig, at adgangsoplysninger fra flere end 9.000 danske computere anslås at være sat til salg på sitet.

Politiet anslår, at op mod to millioner ofre globalt har fået lækket deres digitale oplysninger.

Politioperationen, kaldet Operation Cookie Monster, var ledt an af det amerikanske forbundspoliti FBI, Europol samt hollandsk politi og kulminerede 4. april.

I alt 17 landes politimyndigheder har deltaget i politiaktionen, mens 119 personer er blevet anholdt.

Genesis Market er en ulovlig online markedsplads, der har udbudt salg af såkaldte bots, der er et spejlbillede af en konkret hacket computers adgangsoplysninger. Her får køber adgang til brugernavne, gemte passwords og cookies på den hackede computer.

”I et tæt samarbejde med en række politimyndigheder på cyberområdet er det med stærk fælles front lykkedes os at bremse en stor ulovlig udbyder af hackede oplysninger fra borgere i hele verden, lyder det fra Lars Mortensen, der er politiinspektør i NSK.

"I både dansk politi og i international sammenhæng pågår der nu yderligere efterforskning og analyse af den data og viden, som vi har fået i forbindelse med anholdelserne. Det vil give os et mere detaljeret billede af, hvad de købte personlige data er blevet brugt til med henblik på den videre efterforskning," lyder det videre.

Hvis du frygter, at en eller flere af dine konti har været lækket på Genesis Market, så kan du indtaste din e-mail på følgende hjemmeside, der tilhører hollandsk politi, og undersøge, om du har været så uheldig at være et af de to millioner anslåede ofre: www.politie.nl/checkyourhack

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job