Politi tager kontrol med kæmpe platform for it-kriminelle: Flere danskere anholdt

119 personer er blevet anholdt på verdensplan – heriblandt tre danskere, der er sigtet for køb af borgeres stjålne personlige bruger- og kontooplysninger via den ulovlige online markedsplads Genesis Market.

Artikel top billede

Dansk politi har anholdt tre personer i Danmark i forbindelse med en større international politioperation rettet mod det ulovlige Genesis Market-site.

Det oplyser National Enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse.

De tre personer er sigtet for at købe talrige borgeres personlige bruger- og kontooplysninger via Genesis Market, lyder det i meddelelsen.

Det fremgår samtidig, at adgangsoplysninger fra flere end 9.000 danske computere anslås at være sat til salg på sitet.

Politiet anslår, at op mod to millioner ofre globalt har fået lækket deres digitale oplysninger.

Politioperationen, kaldet Operation Cookie Monster, var ledt an af det amerikanske forbundspoliti FBI, Europol samt hollandsk politi og kulminerede 4. april.

I alt 17 landes politimyndigheder har deltaget i politiaktionen, mens 119 personer er blevet anholdt.

Genesis Market er en ulovlig online markedsplads, der har udbudt salg af såkaldte bots, der er et spejlbillede af en konkret hacket computers adgangsoplysninger. Her får køber adgang til brugernavne, gemte passwords og cookies på den hackede computer.

”I et tæt samarbejde med en række politimyndigheder på cyberområdet er det med stærk fælles front lykkedes os at bremse en stor ulovlig udbyder af hackede oplysninger fra borgere i hele verden, lyder det fra Lars Mortensen, der er politiinspektør i NSK.

"I både dansk politi og i international sammenhæng pågår der nu yderligere efterforskning og analyse af den data og viden, som vi har fået i forbindelse med anholdelserne. Det vil give os et mere detaljeret billede af, hvad de købte personlige data er blevet brugt til med henblik på den videre efterforskning," lyder det videre.

Hvis du frygter, at en eller flere af dine konti har været lækket på Genesis Market, så kan du indtaste din e-mail på følgende hjemmeside, der tilhører hollandsk politi, og undersøge, om du har været så uheldig at være et af de to millioner anslåede ofre: www.politie.nl/checkyourhack

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec