Hackerangreb lukkede professionshøjskoles systemer: Gymnasium aflyser undervisning

Professionshøjskolen Via University College valgte at lukke ned for sine systemer, efter Center for Cybersikkerhed advarede skolen om, at der var interesse for professionshøjskolens systemer.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Via University College)

Professionshøjskolen Via University Colleges blev lørdag udsat for et hackerangreb.

Det oplyser professionshøjskolens digitaliseringsdirektør Bjarne Grøn til Computerworld.

Digitaliseringsdirektøren oplyser, at Via University College lørdag morgen blev kontaktet af Center for Cybersikkerhed (CFCS), der advarede professionshøjskolen om et angreb.

Kort tid efter, lukkede professionshøjskolen sine systemer.

Hackerangrebet var rettet mod ITS, der står for driften af en række gymnasiers it-systemer. ITS er et It-fællesskab, der har base hos VIA University College, og som står for driften af it-systemerne på 17 gymnasier, en række sosu-skoler samt journalisthøjskolen DMJX.

"Vi vælger derfor hurtigt at lukke vores systemer ned, og det bruger vi påsken til. Vi indkalder derefter nogle eksperter til at lave systemarbejde og tjekke systemerne igennem. Vi er startet op igen i løbet af mandagen," lyder det fra Bjarne Grøn.

”De kan også have oplevet nogle ting i forbindelse med nedlukningen i påsken, men også fordi de også har andre driftsleverandører. Når vi lukker ned og åbner op, så kan der være nogle følgeproblemstillinger," lyder det.

Følgeproblemstillinger har der været.

TV 2 Østjylland oplyser, at Århus Statsgymnasium tirsdag har måtte aflyse undervisningen som følge af hackerangrebet.

Aflysningen er kommet efter, at undervisningssystemet Ludus, der benyttes på Århus Statsgymnasium til skemaer, at tjekke undervisningsplaner samt aflevering af opgaver, er blevet lagt ned som følge af angrebet.

Adspurgt om, hvad slags angreb, der er tale om, gentager Bjarne Grøn, at nogen har forsøgt at tilgå professionshøjskolens systemer, og at Via University College er blevet advaret af CFCS i den sammenhæng.

Er det lykkedes for nogen at tilgå jeres systemer?

"Det har jeg ingen oplysninger om," lyder det.

Det er på nuværende tidspunkt endnu uvist, hvem der står bag angrebet mod professionshøjskolen.

Computerworld har forsøgt at en kommentar fra Center for Cybersikkerhed. Centret er dog ikke vendt tilbage med et svar.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune