Apple tilbyder nu opsparingskonto - med tårnhøj indlånsrente på over fire procent

Apple har netop lanceret en ny opsparingskonto i samarbejde med Goldman Sachs - og den kommer med en rente på hele 4,15 procent.

Artikel top billede

Apple har netop introduceret sin nyeste feature målrettet finansverdenen.

Selskabet har mandag 17. april åbnet op for en ny opsparingskonto, der kommer med hele 4,15 procent i rente på indestående.

Det nye produkt sker i samarbejde mellem Apple og den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs, skriver CNBC.

Apple forklarer, det ikke kræver et minimumsindskud, at opnå den høje rente. Den nye konto kan sættes op via Wallet-app på iPhone.

Det eneste krav fra Apples side er dog, at kunderne har en Apple Card, hvilket er selskabets kreditkort, der blev lanceret forrige år.

I USA er det nationale gennemsnit for indlånsrenten på 0,35 procent. Derved er Apples rente på 4,15 særdeles høj i sammenligning.

I første omgang bliver det muligt for amerikanske kunder at få den nye opsparingskonto til deres Apple Card.

Brugerne kan her administrere kontoen gennem et dashboard, der befinder sig inde i Apples Wallet-app, hvor man kan se balancen på kontoen, se afkast på renten og trække penge ud.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura