Chip-selskabet Arm vil hente tocifret milliardbeløb ved børsnotering

Den britiske chip-designer Arm vil børsnoteres og derved hente et større tocifret milliardbeløb – den nuværende ejer bibeholder dog kontrollen.

Artikel top billede

Chip-designeren Arm, som er ejet af Japanske Softbank, vil lade sig børsnotere for et større milliardbeløb.

Arm planlægger atsælge aktier på børsen Nasdaq til en værdi af mellem otte og 10 milliarder dollar, hvilket i danske kroner er mellem 54 milliarder kroner og 68 milliarder kroner.

Det skriver CNBC.

Størrelsen af børsnoteringen er dog ikke helt afgjort, men The Register skriver, at Softbank vil holde kontrollen med Arm.

Arm meddelte lørdag, "at det fortroligt har indsendt et udkast til registreringserklæring på formular F-1 til US Securities and Exchange Commission vedrørende det foreslåede børsnoterede udbud af amerikanske depositaraktier, der repræsenterer dets ordinære aktier."

For nyligt kom det også frem, at den britiske chip-designer og specialist Arm ville til at fremstille chips under eget navn.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S