Apple kæmper med næb og kløer for at undgå nyt kæmpe-krav for batteri-fusk i iPhones

Apple kæmper med næb og kløer for at undgå kæmpe sagsanlæg med erstatningskrav på flere milliarder kroner for med vilje at have begrænset batterilevetid i iPhones.

Artikel top billede

“Sig nej.”

Sådan lyder den inderlige opfordring fra Apple til det såkaldte Competition Appeal Tribunal i London, som lige nu overvejer, om det skal give grønt lys til et kæmpe søgsmål mod Apple.

Sagsøger er forbrugeraktivisten Justin Gutmann, som vil trække Apple i retten på vegne af samtlige iPhone-brugere i Storbritannien.

Dem er der mange af, og Justin Gutmanns krav om erstatning er tilsvarende stort. Han forlanger nemlig 14 milliarder kroner af Apple. Plus renter.

Justin Gutmann vil have Apple til at betale, fordi han mener, at Apple gennem flere år har ‘throttlet’ de britiske iPhones med software-opdateringer.

Han mener, at Apple bevidst har sørget for over tid at sløve iPhone og gøre dem langsommere.

Det er sket for dels at skjule batteri-problemer, dels for at animere brugerne til at skrotte de gamle - og sløve - telefoner og istedet købe nye.

Det er kommet frem, at Apple i 2016 i al stilhed udsendte software-opdateringer til iPhone 6, 7 og SE, der ‘throttlede’ chippene i telefonerne for at undgå, at et batteri-problem fik telefonerne til at lukke ned.

Kritikerne mente dengang, at Apple istedet burde have udskiftet batterierne og fortalt åbent om problemerne.

Sagen er omtålelig for Apple, som for et par år siden indgik forlig med både store amerikanske forbrugergrupper samt med 33 amerikanske delstater for at undgå lignende retssager om netop den pågældende throttling.

Forligene betød blandt andet, at alle amerikanske ejere af iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus og SE, der er blevet købt før 21. december 2017, fik udbetalt 25 dollar i kompensation.

Apple: Ikke længere
I Storbritannien argumenterer Apple nu med, at Justin Gutmanns sagsanlæg er grundløst.

Selskabet afviser blankt, at iPhone-batterierne har været defekte - fraregnet et mindre antal iPhone 6’ere, hvis ejere blev tilbudt nyt batteri.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

BEC

Risk Officer

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S