Apple kæmper med næb og kløer for at undgå nyt kæmpe-krav for batteri-fusk i iPhones

Apple kæmper med næb og kløer for at undgå kæmpe sagsanlæg med erstatningskrav på flere milliarder kroner for med vilje at have begrænset batterilevetid i iPhones.

Artikel top billede

“Sig nej.”

Sådan lyder den inderlige opfordring fra Apple til det såkaldte Competition Appeal Tribunal i London, som lige nu overvejer, om det skal give grønt lys til et kæmpe søgsmål mod Apple.

Sagsøger er forbrugeraktivisten Justin Gutmann, som vil trække Apple i retten på vegne af samtlige iPhone-brugere i Storbritannien.

Dem er der mange af, og Justin Gutmanns krav om erstatning er tilsvarende stort. Han forlanger nemlig 14 milliarder kroner af Apple. Plus renter.

Justin Gutmann vil have Apple til at betale, fordi han mener, at Apple gennem flere år har ‘throttlet’ de britiske iPhones med software-opdateringer.

Han mener, at Apple bevidst har sørget for over tid at sløve iPhone og gøre dem langsommere.

Det er sket for dels at skjule batteri-problemer, dels for at animere brugerne til at skrotte de gamle - og sløve - telefoner og istedet købe nye.

Det er kommet frem, at Apple i 2016 i al stilhed udsendte software-opdateringer til iPhone 6, 7 og SE, der ‘throttlede’ chippene i telefonerne for at undgå, at et batteri-problem fik telefonerne til at lukke ned.

Kritikerne mente dengang, at Apple istedet burde have udskiftet batterierne og fortalt åbent om problemerne.

Sagen er omtålelig for Apple, som for et par år siden indgik forlig med både store amerikanske forbrugergrupper samt med 33 amerikanske delstater for at undgå lignende retssager om netop den pågældende throttling.

Forligene betød blandt andet, at alle amerikanske ejere af iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus, 7, 7 Plus og SE, der er blevet købt før 21. december 2017, fik udbetalt 25 dollar i kompensation.

Apple: Ikke længere
I Storbritannien argumenterer Apple nu med, at Justin Gutmanns sagsanlæg er grundløst.

Selskabet afviser blankt, at iPhone-batterierne har været defekte - fraregnet et mindre antal iPhone 6’ere, hvis ejere blev tilbudt nyt batteri.

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks