AMD indleder skifte til open-source firmware: Her er de store fordele

AMD sætter gang i en firetrinsraket, der skal bane vejen for open-source firmware i selskabets mest vitale og kritiske chip-komponenter.

Artikel top billede

(Foto: AMD PR)

Chip-producenter som Intel og Nvidia plejer at holde kortene tæt til kroppen, når det gælder firmware til deres respektive chips.

Det er den software, som er allertættest på de fysiske chips og dermed afgørende for processorer og chips ydelse og sikkerhed.

Amerikanske AMD lægger dog op til at åbne op for stadig mere open-source tilgang til sine chips, i form af test og udrulning af open-source firmware til selskabets AGESA, (AMD Generic Encapsulated software Architecture).

AGESA har i dag det formål at initialisere subsystemer i selskabets chips og systemer, heriblandt processor-kerner, chipset og hukommelse.

Initiativet kaldes OpenSIL, Open-Source Silicon Initalisation Library, og iværksættes nu op til en udrulning i 2026, skriver hardware-mediet Anandtech.

OpenSIL testes allerede nu på selskabets fjerde generations EPYC server-platform.

Testene udgør den første af fire faser inden en eventuel udrulning.

Forsøget er fortsat tidligt i sin udvikling, hvorfor der ikke skal forventes at den tages i brug før Zen 6 eller Zen 7-arkitekturerne kommer i spil en gang i 2026 eller frem, noterer mediet

Open-source fordele

AMD's skifte til OpenSIL, er ikke en afsked med UEFI-firmwaren, men er møntet på et andet software-lag, der skal arbejde med firmware funktioner såsom ’coreboot’, ’reboot’ og FortiBIOS.

OpenSIL firmwaren bliver programmeret i standard industrisprog, hvilket giver system-producenter mulighed for at tilbyde tilpasning og moniteringssystemer.

AMD’s nye tilgang skal ifølge selskabet øge sikkerheden for AMD-baserede systemer ved at lade tredjeparter få adgang til udviklingen, arkitekturen og valideringen af selskabets chip og chip-komponenter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S