AMD indleder skifte til open-source firmware: Her er de store fordele

AMD sætter gang i en firetrinsraket, der skal bane vejen for open-source firmware i selskabets mest vitale og kritiske chip-komponenter.

Artikel top billede

(Foto: AMD PR)

Chip-producenter som Intel og Nvidia plejer at holde kortene tæt til kroppen, når det gælder firmware til deres respektive chips.

Det er den software, som er allertættest på de fysiske chips og dermed afgørende for processorer og chips ydelse og sikkerhed.

Amerikanske AMD lægger dog op til at åbne op for stadig mere open-source tilgang til sine chips, i form af test og udrulning af open-source firmware til selskabets AGESA, (AMD Generic Encapsulated software Architecture).

AGESA har i dag det formål at initialisere subsystemer i selskabets chips og systemer, heriblandt processor-kerner, chipset og hukommelse.

Initiativet kaldes OpenSIL, Open-Source Silicon Initalisation Library, og iværksættes nu op til en udrulning i 2026, skriver hardware-mediet Anandtech.

OpenSIL testes allerede nu på selskabets fjerde generations EPYC server-platform.

Testene udgør den første af fire faser inden en eventuel udrulning.

Forsøget er fortsat tidligt i sin udvikling, hvorfor der ikke skal forventes at den tages i brug før Zen 6 eller Zen 7-arkitekturerne kommer i spil en gang i 2026 eller frem, noterer mediet

Open-source fordele

AMD's skifte til OpenSIL, er ikke en afsked med UEFI-firmwaren, men er møntet på et andet software-lag, der skal arbejde med firmware funktioner såsom ’coreboot’, ’reboot’ og FortiBIOS.

OpenSIL firmwaren bliver programmeret i standard industrisprog, hvilket giver system-producenter mulighed for at tilbyde tilpasning og moniteringssystemer.

AMD’s nye tilgang skal ifølge selskabet øge sikkerheden for AMD-baserede systemer ved at lade tredjeparter få adgang til udviklingen, arkitekturen og valideringen af selskabets chip og chip-komponenter.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S