AMD indleder skifte til open-source firmware: Her er de store fordele

AMD sætter gang i en firetrinsraket, der skal bane vejen for open-source firmware i selskabets mest vitale og kritiske chip-komponenter.

Artikel top billede

(Foto: AMD PR)

Chip-producenter som Intel og Nvidia plejer at holde kortene tæt til kroppen, når det gælder firmware til deres respektive chips.

Det er den software, som er allertættest på de fysiske chips og dermed afgørende for processorer og chips ydelse og sikkerhed.

Amerikanske AMD lægger dog op til at åbne op for stadig mere open-source tilgang til sine chips, i form af test og udrulning af open-source firmware til selskabets AGESA, (AMD Generic Encapsulated software Architecture).

AGESA har i dag det formål at initialisere subsystemer i selskabets chips og systemer, heriblandt processor-kerner, chipset og hukommelse.

Initiativet kaldes OpenSIL, Open-Source Silicon Initalisation Library, og iværksættes nu op til en udrulning i 2026, skriver hardware-mediet Anandtech.

OpenSIL testes allerede nu på selskabets fjerde generations EPYC server-platform.

Testene udgør den første af fire faser inden en eventuel udrulning.

Forsøget er fortsat tidligt i sin udvikling, hvorfor der ikke skal forventes at den tages i brug før Zen 6 eller Zen 7-arkitekturerne kommer i spil en gang i 2026 eller frem, noterer mediet

Open-source fordele

AMD's skifte til OpenSIL, er ikke en afsked med UEFI-firmwaren, men er møntet på et andet software-lag, der skal arbejde med firmware funktioner såsom ’coreboot’, ’reboot’ og FortiBIOS.

OpenSIL firmwaren bliver programmeret i standard industrisprog, hvilket giver system-producenter mulighed for at tilbyde tilpasning og moniteringssystemer.

AMD’s nye tilgang skal ifølge selskabet øge sikkerheden for AMD-baserede systemer ved at lade tredjeparter få adgang til udviklingen, arkitekturen og valideringen af selskabets chip og chip-komponenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg