Forventer grønt lys fra EU til Microsofts milliardopkøb af spilgigant

I modsætning til de britiske konkurrencemyndigheder forventes det, at europæiske antitrust-regulatorer tillader Microsofts overtagelse af Activision Blizzard at gå igennem.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

EU's antitrust-regulatorer forventes at give grønt lys til, at Microsofts milliardopkøb af Activision Blizzard kan gennemføres.

Handlen, der løber op i 69 milliarder dollar - svarende til knap 468 milliarder kroner, forventes at blive endeligt godkendt 15. maj.

Det rapporterer Reuters.

Den forventede godkendelse af opkøbet fra den EU-Kommission kommer næsten tre uger efter, at den britiske konkurrencemyndighed blokerede for aftalen, som er den hidtil største inden for spilindustrien.

Den britiske blokering sker på grund af bekymringer om, at købet ville hæmme konkurrencen inden for cloud gaming.

Ifølge mediet skyldes det grønne lys fra de europæiske antitrust-regulatorer, at Microsoft har indgået licensaftaler med cloud streaming-konkurrenter, herunder Nvidia, Ukraine's Boosteroid og Japan's Ubitus.

Microsoft har også indgået aftaler om at bringe et af Activision Blizzards mest populære spil, Call of Duty, til Nintendo og Valve Corp, der står bag Steam, der er verdens største platform for videospil.

Kommissionens endelige svarfrist er fastsat til 22. maj.

Japan godkendte opkøbte i marts måned, mens den amerikanske Federal Trade Commission fortsat undersøger, om opkøbet skal godkendes.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS