Forventer grønt lys fra EU til Microsofts milliardopkøb af spilgigant

I modsætning til de britiske konkurrencemyndigheder forventes det, at europæiske antitrust-regulatorer tillader Microsofts overtagelse af Activision Blizzard at gå igennem.

Artikel top billede

(Foto: Valent Lau/Unsplash)

EU's antitrust-regulatorer forventes at give grønt lys til, at Microsofts milliardopkøb af Activision Blizzard kan gennemføres.

Handlen, der løber op i 69 milliarder dollar - svarende til knap 468 milliarder kroner, forventes at blive endeligt godkendt 15. maj.

Det rapporterer Reuters.

Den forventede godkendelse af opkøbet fra den EU-Kommission kommer næsten tre uger efter, at den britiske konkurrencemyndighed blokerede for aftalen, som er den hidtil største inden for spilindustrien.

Den britiske blokering sker på grund af bekymringer om, at købet ville hæmme konkurrencen inden for cloud gaming.

Ifølge mediet skyldes det grønne lys fra de europæiske antitrust-regulatorer, at Microsoft har indgået licensaftaler med cloud streaming-konkurrenter, herunder Nvidia, Ukraine's Boosteroid og Japan's Ubitus.

Microsoft har også indgået aftaler om at bringe et af Activision Blizzards mest populære spil, Call of Duty, til Nintendo og Valve Corp, der står bag Steam, der er verdens største platform for videospil.

Kommissionens endelige svarfrist er fastsat til 22. maj.

Japan godkendte opkøbte i marts måned, mens den amerikanske Federal Trade Commission fortsat undersøger, om opkøbet skal godkendes.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S