Kina foretager sin første anholdelse på baggrund af falske nyheder genereret af ChatGPT

Tilbageholdelsen markerer Kinas første AI-relaterede anholdelse, efter landet tilbage i januar gjorde AI-genereret deepfake-teknologi forbudt.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

En mand i Kinas Gansu-provins er blevet anholdt af det lokale politi for angiveligt at have brugt ChatGPT til at generere en falsk historie om en togulykke.

Den falske historie hævdede, at togulykken dræbte ni bygningsarbejdere i en by i det nordvestlige Gansu i Kina. Det skriver Reuters.

Efter at være blevet delt på sociale medier 25. april fik historien mere end 15.000 klik.

Bagmanden har ifølge det lokale politi redigeret ChatGPT-genererede nyheder og uploadet dem på Baijiahao - en blog-lignende platform ejet af Kinas teknologigigant Baidu.

Tilbageholdelsen markerer Kinas første AI-relaterede anholdelse, efter landet tilbage i januar gjorde det forbudt, at AI-genereret deepfake-teknologi blev brugt til svindel eller spredning af falsk information.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen