Kina foretager sin første anholdelse på baggrund af falske nyheder genereret af ChatGPT

Tilbageholdelsen markerer Kinas første AI-relaterede anholdelse, efter landet tilbage i januar gjorde AI-genereret deepfake-teknologi forbudt.

Artikel top billede

(Foto: Yan Ke/Unsplash)

En mand i Kinas Gansu-provins er blevet anholdt af det lokale politi for angiveligt at have brugt ChatGPT til at generere en falsk historie om en togulykke.

Den falske historie hævdede, at togulykken dræbte ni bygningsarbejdere i en by i det nordvestlige Gansu i Kina. Det skriver Reuters.

Efter at være blevet delt på sociale medier 25. april fik historien mere end 15.000 klik.

Bagmanden har ifølge det lokale politi redigeret ChatGPT-genererede nyheder og uploadet dem på Baijiahao - en blog-lignende platform ejet af Kinas teknologigigant Baidu.

Tilbageholdelsen markerer Kinas første AI-relaterede anholdelse, efter landet tilbage i januar gjorde det forbudt, at AI-genereret deepfake-teknologi blev brugt til svindel eller spredning af falsk information.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S